Wiadomości z Mikołowa

Jaka jest nisza technologiczna Śląska?

  • Dodano: 2010-01-08 13:30

Trudno konkurować z zaawansowanymi technologicznie ośrodkami USA, Chin czy Japonii. Alternatywą dla rozwoju jest szukanie własnych regionalnych nisz technologicznych.

Dziedzin nauki i przemysłu, których rozwojowi w regionie  sprzyjają warunki środowiskowe, zasoby ludzkie i zgromadzona wiedza regionu.

20 stycznia 2010r. profesor Andrzej Pawlak z Lawrence Technology University w Southfield  (USA) poprowadzi w Katowicach seminarium i warsztaty pn. "Niszowe Kierunki Rozwoju Regionalnego". W trakcie kilkugodzinnych zajęć wyjaśni metodę badania nisz technologicznych i wskaże potrzebę zdiagnozowania niszowych technologii występujących na terenie województwa śląskiego. Będzie przekonywał śląskie władze, naukowców, pracowników ośrodków rozwoju innowacyjności oraz przedsiębiorców do współpracy przy ustalaniu rozwojowych kierunków województwa.

Rezultatem badań proponowanych przez profesora Pawlaka będzie  stworzenie map wiedzy oraz map zasobów i predyspozycji regionu. Dzięki nim będą mogły powstać strategiczne klastry technologii, których działanie przyczyni się do rozwoju i komercjalizacji innowacyjnych technologii. O efektywności takiego postępowania profesor przekonał się już podczas pracy w USA. Wkrótce zaprezentuje mapy wiedzy sporządzone dla Politechniki Śląskiej. Następnie zamierza stworzyć mapy dla całego Śląska i, stopniowo, pozostałych polskich regionów.

Organizatorem seminarium jest Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków  Przemysłowych i Parków Technologicznych. Spotkanie ma charakter otwarty, a udział w nim jest bezpłatny.

 Zgłoszenia przyjmowane są do15 stycznia 2009 za pomocą formularza rejestracyjnego znajdującego się na stronie: http://forumparkow.pl/formularz.php.

Prof. dr inż. Andrzej Pawlak jest wykładowcą Lawrence Technological University Southfield (USA). Absolwent Politechniki Poznańskiej, uzyskał doktorat na Politechnice Śląskiej. Pracował m. in. w General Motors Research and Development Center,  był odpowiedzialny za portfolio technologii jako New Business Technology Manager w Delphi Corporation. Obecnie pełni funkcję prezesa  Vortex Innovation Consulting Group. Jego zainteresowania naukowe związane są z mechatroniką i jej aplikacjami w przemyśle motoryzacyjnym. Profesor jest autorem przeszło 100 patentów o zasięgu światowym i 50 prac naukowych.


Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków  Przemysłowych i Parków Technologicznych, powołane w listopadzie 2008 roku, zastąpiło istniejące od 2007 Krajowe Forum Parków Przemysłowych. Głównym celem Stowarzyszenia jest podejmowanie i prowadzenie działań propagujących ideę parków przemysłowych oraz technologicznych, wymiana informacji, opinii, doświadczeń, integracja parków przemysłowych i technologicznych w Polsce, oraz współpraca z inkubatorami przedsiębiorczości i strefami ekonomicznymi. Celem stowarzyszenia jest również proponowanie własnych rozwiązań w obszarze wspierania działań wychodzących naprzeciw potrzebom parków przemysłowych i technologicznych oraz regionalnych strategii rozwoju - szczególnie w sektorze przedsiębiorczości i innowacji. Stowarzyszenie współpracuje z instytucjami, organizacjami, zrzeszeniami oraz z innymi podmiotami gospodarczymi.
(www.forumparkow.pl).

MIEJSCE SPOTKANIA
Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny, ul. Ligocka 103, 40-568 Katowice

AGENDA SPOTKANIA
11:00 - 12:30 CZĘŚĆ WYKŁADOWA

· Zagadnienia innowacji technologii
· Wartość intelektualna technologii
· Ocena wartości technologii
· Komercjalizacja technologii
• Niszowe kierunki rozwoju regionów Polski

12:30 - 12:45 PRZERWA KAWOWA

12:45 - 14:15 WARSZTATY

· Mapy wiedzy regionu
· Mapy zasobów i predyspozycji regionu
· Strategiczne klastry technologii regionu
• Niszowe kierunki rozwoju regionów Polski.

Dalszych informacji udziela Natalia Ledwoch (tel. 32 2517478, e-mail: sekretariat@forumparkow.pl).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również