W mikołowskiej bibliotece odbyła się debata z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Adam Bodnar rozmawiał z blisko 90 mieszkańcami Mikołowa, którzy poruszali istotne kwestie dotyczące życia w Polsce, zwłaszcza w małych miastach.
Rzecznik Praw Obywatelskich ma stać na straży przestrzegania praw obywatelskich gwarantowanych przez Konstytucję i przez konwencje międzynarodowe (np. Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych). Jedną z gwarancji tych praw jest prawo zgłoszenia się do Rzecznika Praw Obywatelskich (art. 80 Konstytucji). Jednym z ważniejszych zadań Rzecznika jest ustalanie, gdzie dochodzi do naruszeń praw człowieka - wiem dzięki spotkaniom w kraju, jak różne są to problemy, jak mało się o nich wie w Warszawie. Ale wiem też, jak wspaniałe rozwiązania problemów powstają daleko od centrum – wyjaśnił na wstępie Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Na spotkaniu zorganizowanym w murach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mikołowie pojawiły się osoby zaangażowane w pomoc społeczną, seniorzy z Rady Seniorów i Uniwersytetu Trzeciego Wieku, aktywiści działający na rzecz osób z niepełnosprawnościami a także członkowie stowarzyszenia Nowa Wymyślanka, którzy dążą do naprawy sytuacji osiedli w pobliżu terenów przemysłowych.
Wśród problemów poruszanych podczas dyskusji pojawiły się m.in. niemoc mieszkańców walczących z uciążliwością przemysłu sąsiadującego z ich domami, funkcjonowanie samorządu i brak otwartości urzędników na wyjście poza sztywne przepisy, a młodzi mikołowianie dzielili się obawami związanymi z przyszłością i życiem w naszym kraju. Padły też pytania o walkę ze smogiem, RPO obiecał również interwencję w sprawie budowy kładki nad DK44, gdzie zginęły dwie młode mikołowianki.
Spotkanie było tłumaczone przez Edytę Lalę-Koczy, tłumaczkę języka migowego.
Najważniejsza jest solidarność. Najpierw jesteśmy my, potem dopiero państwo o prawo. Jeśli chcemy otwartej, nowoczesnej Polski, to sami weźmy się do roboty. Drogę mamy otwartą – podsumowała spotkanie paraolimpijka Karolina Hamer.