Wiadomości z Mikołowa

Europejski Kongres Gospodarczy 2010 zamknął obrady

  • Dodano: 2010-06-04 11:15

Zakończył się Europejski Kongres Gospodarczy 2010. Ta największa impreza gospodarcza w tej części Europy zgromadziła ponad 4000 uczestników.

W 60 sesjach tematycznych wzięło udział niemal 700 panelistów. Debaty, sesje, a także liczne imprezy towarzyszące odbywały się w 10 katowickich lokalizacjach. W trakcie ważnych debat, dyskusji i spotkań zapadło wiele konkretnych decyzji, podjęto też wiążące zobowiązania.

Ostatni dzień Kongresu zdominowały liczne debaty na temat rynku energii elektrycznej, czystych technologii węglowych i funduszy unijnych.

W sesji poświęconej zagadnieniom Euro w Europie i Polsce udział wziął m. in. Pełnomocnik Rządu Słowackiego do Spraw Euro Igor Barẚt oraz Minister Spraw Zagranicznych w latach 1996-1997 Dariusz Rosati. Na temat prywatyzacji i rynków finansowych szeroko wypowiadał się Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, a w panelu dedykowanemu innowacyjności w obronie klimatu swoją wiedzą z uczestnikami w wystąpieniu multimedialnym podzielił się Komisarz UE ds. Środowiska Janez Potočnik, który w kongresowe debaty włączył się już po raz drugi.

Ostatni dzień Kongresu poświecony był także dyskusji na temat tradycyjnych sektorów gospodarki. Analizie poddana została sytuacja węgla kamiennego na rynkach światowych, inwestycje w górnictwie czy przekształcenia własnościowe i strukturalne. Uwaga uczestników skupiała się także na aktywności islandskiego wulkanu i sytuacji. Podczas panelu poświęconego lotniskom i światowym tendencjom w ruchu lotniczym. dyskutowano o wpływnie katastrof naturalnych na kondycję transportu lotniczego.

Europejski Kongres Gospodarczy, największa impreza gospodarcza w Europie Środkowej i Wschodniej została zorganizowana już po raz drugi. Na trzy kongresowe dni do Katowic przyjechało ponad 4000 gości, ponad 300 przedstawicieli mediów i blisko 700 prelegentów.

Celem Kongresu było umożliwienie nawiązania bezpośrednich kontaktów i wymiana doświadczeń pomiędzy podmiotami różnych branż działającymi na całym rynku Wspólnoty.

Współorganizatorami Kongresu byli: Województwo Śląskie, Górnośląski Związek Metropolitarny oraz Miasto Katowice.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również