13 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, rocznica tragicznych wydarzeń z 1940 roku, kiedy to NKWD zamordowało około 22 tysięcy polskich obywateli, w tym ponad 6 tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej. Przedwczoraj w całym kraju odbywały się uroczystości upamiętniające te wydarzenia.
Mikołowscy mundurowi składają hołd ofiarom
Mundurovi z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie wzięli udział w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W towarzystwie przedstawicieli samorządu oraz straży pożarnej, oddali hołd poległym mieszkańcom powiatu mikołowskiego. Uroczystość miała miejsce w mikołowskiej dzielnicy Bujaków, przy kościele świętego Mikołaja, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca policjantów z Mikołowa, pomordowanych w Kalininie wiosną 1940 roku.
Zbrodnia Katyńska – tragedia narodowa
Zbrodnia Katyńska, której skutki były przez lata ukrywane przez władze radzieckie, dziś uznawana jest za ludobójstwo, zbrodnię wojenną oraz zbrodnię przeciwko ludzkości. Egzekucje były przeprowadzane w tajemnicy, a ofiary pochowano w masowych grobach, m.in. w Katyniu i Miednoje.
Pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej
Każdego roku przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie biorą udział w uroczystościach, które przypominają o tej tragicznej historii. Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Orzeszu, kom. Przemysław Panfil, wspólnie z Zastępcą Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mikołowie, st.kpt. Jakubem Łukasikiem, oraz przedstawicielami samorządu, na czele ze Starostą Mikołowskim Mirosławem Dużym, uczcili pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej.