Wiadomości z Mikołowa

Co zrobić, by otrzymać 300 zł na wyprawkę dla uczniów?

  • Dodano: 2018-06-15 07:45, aktualizacja: 2018-06-15 08:08

W całej Polsce rusza akcja informacyjno-promocyjna rządowego programu "Dobry start", który polegać będzie na sfinansowaniu przez państwo wyprawki szkolnej. Program ma objąć dzieci w wieku szkolnym i być niezależny od dochodu w rodzinie. Premier zapowiedział pierwsze wypłaty na sierpień tego roku.

- Z programu "Dobry start", który ma wspierać rodzinę w zakupie wyposażenia dla uczniów, skorzysta 4 mln 6 tys. dzieci - poinformowała w poniedziałek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Wnioski o świadczenie można składać przez internet już od 1 lipca przez stronę http://empatia.mrpips.gov.pl/, a od 1 sierpnia w formie papierowej. Nieprzekraczalny termin na złożenie wniosków to 30 listopada.

- Wszystkie rodziny, które złożą wnioski w lipcu i sierpniu mogą liczyć na wypłaty do 30 września. Myślę, że ci, którzy złożą w lipcu, mogą liczyć na to, że samorząd może nawet dokonać wypłat szybciej - dodała Elżbieta Rafalska.

Podanie o wyprawkę szkolną "Dobry start" należy składać w urzędach gmin, w MOPS lub wydziałach świadczeń, czyli tam, gdzie do tej pory rodzice składali wnioski na świadczenia "Rodzina 500 plus". Okres, który samorząd ma na wykonanie wypłaty, wynosi 2 miesiące.

MRPiPS szacuje, że wnioski o wsparcie "300 plus" złoży 3 mln 400 tys. rodzin, a z programu skorzysta 4 mln 6 tys. dzieci. "Koszt w skali kraju to 1 mld 400 mln zł. W samym województwie śląskim z programu skorzysta około 500 tys. uczniów.

- Moim zdaniem to bardzo dobra akcja. Wszyscy rodzice wiedzą z jakimi wydatkami łączy się wysłanie dziecka do szkoły. Książki, zeszyty, przybory szkolne, plecak, strój na zajecia wychowania fizycznego. To wszystko kosztuje. Te 300 zł chociaż w małym stopniu nas odciąży - mówiła pani Alina, mama 9-letniej Julii.

Minister podkreśliła, że resort nie będzie sugerował rodzinom, na jaki cel środki mają być przeznaczone.

- To jest kolejny element polityki rodzinnej, w której od samego początku podkreślamy autonomie rodziny. Rodzina najlepiej wie, jak i na co wydawać środki i jakie są potrzeby dzieci - powiedziała.

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego świadczenie będzie przysługiwało niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole, świadczenie przysługiwałoby nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole).

Wniosek może złożyć matka, ojciec lub opiekun dziecka. W przypadku świadczenia dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, wniosek złożyć może rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Ważna informacja jest taka, że 300 złotych nie będzie przysługiwać na dzieci uczące się w przedszkolu oraz realizujące roczne przygotowanie szkolne (tzw. zerówka) w szkole lub przedszkolu.

Po raz pierwszy program ma objąć uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również