Wiadomości z Mikołowa

Co dalej ze zniżką za kompostowanie odpadów bio? Burmistrz wyjaśnia decyzję władz Mikołowa

  • Dodano: 2021-03-24 13:15

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości złożył interpelację, w której zgadza się z mieszkańcami, którzy zwracają uwagę na zasadność podwyższenia kwoty zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z racji kompostowania w kompostownikach przydomowych bioodpadów.

Osoby, które zdecydowały się na kompostowanie odpadów bio na własnych nieruchomościach korzystają ze zniżki od kwietnia ubiegłego roku. Radni PiS na czele ze Stanisławą Hajduk-Bies przypomnieli, że Rada Miejska Mikołowa podniosła już opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi z 23 na 29 złotych. W jej skład wchodzi właśnie koszt gospodarowania bioodpadami.

Skoro wzrosły koszty gospodarowania odpadami komunalnymi, a z gospodarstw kompostujących odpady bio nie są odbierane, to powinno się to przełożyć na wysokość ulgi” – tłumaczą radni w piśmie, wyjaśniając, że miastu powinno zależeć na tym, aby skala odpadów była jak najmniejsza, gdyż taki był zamysł wdrożenia ulgi.

Opcja jej podwyższenia byłaby – zdaniem radnych – naturalną konsekwencją wcześniej przyjętych rozwiązań.

Dlaczego kwota zwolnienia z opłaty z tytułu kompostowania bioodpadów nie została podniesiona? Burmistrz Mikołowa wyjaśnia powody tej decyzji

Jak się okazuje, pod koniec 2020 roku z upustu z tytułu kompostowania w samym Mikołowie skorzystało 1085 właścicieli nieruchomości, co stanowi 14,5 procent całości.

Jednak mimo wzrostu stawek za śmierci o 26 procent, zniżka dla osób, które zdecydowało się na kompostowanie bioodpadów pozostała niezmieniona, choć w przypadku braku odbioru określonego typu odpadów logicznym jest, że wysokość tej kwoty powinna zostać zwiększona.

W odpowiedzi na pismo radnych PiS burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula stwierdził, że w tym roku nie jest przewidywane podwyższenie kwoty zwolnienia. Jak wynika ze statystyk, ilość bioodpadów odbieranych od mieszkańców podwyższa się z kolejnymi latami.

Co istotne dla burmistrza, korzystający ze zwolnienia mają – tak, jak wszyscy – możliwość dostarczenia trawy, liści i gałęzi do Punktu Selektywnego Zbierania odpadów Komunalnych przy ulicy Dzieńdziela 44. W trakcie jesiennej zbiórki odbierane są również worki z liśćmi z tych nieruchomości.

Zgodnie z dokonanym rozeznaniem w gminach sąsiednich zwolnienia w części z opłaty oscylują w granicach od złotówki do maksymalnie 4 złotych, przy stawkach w wysokości od 29 do 33 złotych za osobę za gospodarowanie odpadami komunalnymi – wyjaśnia Stanisław Piechula.

Komentarze (4)    dodaj »

  • jorguś

    Nałapał Piechula naiwnych na kompostowniki i teraz ma ich głęboko gdzieś. Podobnie będzie z tymi którzy zbudują zbiorniki na deszczówkę. Jeśli ktoś będzie zbyt ambitny i zbuduje oczko wodne to dodatkowo odwiedzi go skarbówka by mu dowalić podatek od luksusu...

  • jorg

    Ciemnota wybrała PAJACA I SZKODNIKA nurka piechule ale widziały gały co brały tyle w temacie ..:(

  • Kubabatanachama

    Jorg jakby ta ciemnota mogła wybierać kogo by chciała to z pewnością Piechula byłby ostatnim kogo by wybrała. Do kliki nie może trafić nikt z zewnątrz bo byłby dla niej zbyt wielkim zagrożeniem...

  • anka

    idac na wybory "głosuj komu ufasz""madry polak PO szkodzie"..program lewaków sprowadzic uchodzców,propagowac zboczenstwa,zabijac słabych ludzi niepotrzebnych systemowi"eutanazja,aborcja" kazdy musi byc doskonały rasowo tj.produktywny,podniesc wiek emeryt.,podatki,mlodych wpedzic w kredyty itp.,itd.petru bankier znikł,ateista palikot rownierz natomiast na scenie pojawił sie niejaki hołownia:) ponoc kiedys bardzo religijny "tylko inaczej wiatr wieje dzis"....

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również