Rok temu władze Centrum Zdrowia w Mikołowie powiadomiły o wprowadzeniu nowego rodzaju zabiegów dla dotkniętych chorobą onkologiczną pacjentek. Specjaliści wykonali już blisko 100 zabiegów z zakresu chirurgii onkologicznej piersi.
Władze Centrum Zdrowia w Mikołowie zdecydowały się wprowadzić chirurgię onkologiczną piersi w ramach kontraktu z NFZ ze względu na ogromne zapotrzebowanie na tego typu zabiegi, posiadając zespół specjalistów z zakresu chirurgii onkologicznej i chirurgii ogólnej z wieloletnim doświadczenie w tej dziedzinie.
W jego skład wchodzą dr n. med. Zbigniew Gruszka, dr n. med. Jerzy Brańka, dr n. med. Tomasz Gruszka. To specjaliści z szerokim dorobkiem, od wielu lat zajmujący się chirurgią i chirurgią z zakresu onkologii oraz chirurgii plastycznej.
Pan dr n. med. Zbigniew Gruszka jest ekspertem szczególnie w dziedzinie operacyjnego leczenia raka piersi. Od wielu lat zajmuje się projektem kompleksowego, chirurgicznego i rekonstrukcyjnego leczenia raka piersi. Wziął udział w tworzeniu pierwszego śląskiego ośrodka Breast Cancer Unit, który powstał w 2013 roku – przypominają władze Centrum Zdrowia w Mikołowie.
Chirurgia onkologiczna piersi w Centrum Zdrowia w Mikołowie od roku
W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Centrum Zdrowia w Mikołowie wykonano już blisko 100 zabiegów. Ta liczba budzi respekt – mówimy bowiem o prawdziwych dramatach prawie stu pań, które usłyszały trudną do zaakceptowania diagnozę i musiały poddać się operacji.
Szczęśliwie, większość zabiegów to operacje oszczędzające, podczas których usuwa się tylko część piersi z guzem. Operacja wiąże się z późniejszym leczeniem w postaci radioterapii, co pozwala na właściwy efekt leczniczy i estetyczny.
Drugą dużą grupę operacji stanowią także zabiegi rekonstrukcyjne. Zaliczyć tu można rekonstrukcje piersi po wykonanej wcześniej amputacji, ale także bardziej skomplikowane amputacje podskórne piersi z oszczędzeniem skóry i kompleksu otoczka brodawka połączone z jednoczesną rekonstrukcją piersi implantem lub ekspanderem. Dzięki posiadanej gammakamerze u większości pacjentek wykonywana jest procedura wycięcia jedynie węzła wartowniczego, a tylko w szczególnych przypadkach potwierdzonych przerzutów wykonywana jest limfadenektomia pachowa – wyjaśniają specjaliści Centrum Zdrowia w Mikołowie.
W tym miejscu warto przypomnieć o regularnym samobadaniu piersi, a także wykonywaniu badań – w tym USG piersi i mammografii. Warto przypomnieć o akcji przeprowadzonej w październiku w Mikołowie, czyli Różowym Mikołowie.
Również zespół oddziału ginekologiczno-położniczego dba o edukację pacjentek, tak by takie zabiegi nie były konieczne... A jeśli już niestety choroba zaatakuje piersi, zrobimy wszystko, by jej następstwa były jak najmniejsze – przekonują władze Centrum Zdrowia w Mikołowie.