Z końcem sierpnia komisja konkursowa Budżetu Obywatelskiego podała do wiadomości listę zatwierdzonych projektów, które już w październiku zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców.
Mieszkańcy po raz czwarty zyskają możliwość wprowadzenia nowych pomysłów na rozwój społeczny i urbanistyczny Mikołowa. Miejscy urzędnicy zdecydowali, które z 50 zgłoszonych w tym roku do BO projektów będzie poddanych głosowaniu mieszkańców w październiku. Do projektów ogólnomiejskich zakwalifikowało się 11 pomysłów, do puli projektów lokalnych weszło 29 wniosków. Dziewięciu pomysłom nie udało się przejść selekcji.
Będziemy mogli wybrać m.in. modernizację sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury, zakup sprzętu do organizacji imprez plenerowych, stworzenie Miasteczka Ruchu Drogowego, organizację rodzinnego festynu, kupno samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Paniowach, tężnię solankową i wiele innych. Wśród projektów lokalnych pojawiły się np. budowa placu zabaw w pobliżu potoku Jamna, zajęcia fitness na Wymyślance czy Osiedlowy Plac Sportowy na Osiedlu Kochanowskiego. Pełna lista projektów jest dostepna na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego. https://obywatelski.mikolow.eu/projekty
Choć w tym roku nie doczekamy się rewolucyjnych zmian w zasadach i funkcjonowaniu Budżetu Obywatelskiego to wprowadzona zostanie nowość:
Ogólne zasady IV edycji pozostają bez zmian. Jedyna większa zmiana dotyczy głosowania. W tym roku wydłużamy czas trwania głosowania, które odbędzie się w październiku i będzie trwało 4 dni – od piątku do poniedziałku – przekazuje Aleksandra Pawłowska, inspektor Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej.
Pula środków przyznana na realizację projektów zgłoszonych przez mieszkańców jest stała i wynosi milion złotych. 80 proc. tej sumy zostanie to środki na projekty lokalne, a pozostałe 20 proc. na pomysły dotyczące miasta. Nie zmieniła się również liczba okręgów – jest ich 14.
W tym roku chętni mogli składać wnioski do BO do 15 czerwca włącznie. Komisja weryfikacyjna pracowała przez całe wakacje nad wyborem łącznie 40 projektów z 50 zgłoszonych pomysłów. Pomysłodawcy zaakceptowanych przez UM propozycji będą mogli promować swoje projekty przez cały wrzesień.
Głosowanie, podsumowanie plebiscytu i ogłoszenie wyników odbędzie się już za miesiąc - od 5 do 8 października. Głosy będzie można oddać aż przez 4 dni: piątek, sobotę, niedzielę i poniedziałek w kilku punktach na terenie Mikołowa: w CH Auchan, Miejskiej Bibliotece Publicznej, na miejskim basenie. W piątek punkty do głosowania będą czynne we wszystkich filiach MBP, a w piątek i poniedziałek zyskamy szansę głosowania na terenie szkół podstawowych. Pojawił się również pomysł mobilnego punktu do głosowania, który byłby czynny w sobotę i niedzielę.
Dodatkowym ważnym elementem kampanii promocyjno-informacyjnej tegorocznego Budżetu Obywatelskiego były działania skierowane do młodzieży - warsztaty dla uczniów mikołowskich szkół w formie gry. Stworzone przez młodych mikołowian projekty dotyczące szkolnej społeczności o wartości 1000 zł każdy zostały poddane głosowaniu uczniów i zrealizowane w ramach dodatkowej puli „budżetu dla szkół".
Z każdej ze szkół do Urzędu Miasta wpłynęły po 3 projekty, następnie w placówkach odbyło się głosowanie wśród wszystkich uczniów. Wygrały „Przyszłość w świetle reflektorów” Piotra Kądzieli (SP nr 1), doposażenie pracowni chemicznej w SP nr 3 pomysłu Natalii Kozic, Leżaki „Lekcje pod chmurką” w SP nr 4 z inicjatywy Zofii Porzucek, doposażenie świetlicy szkolnej w profesjonalną grę zręcznościową „Piłkarzyki” w SP nr 5 dzięki propozycji Julii Makosz, renowacja szatni przy sali gimnastycznej w SP nr 6 pomysłu Michaliny Machy, szkolna fontanna w SP nr 7 zaproponowana przez Leona Wadasa, projekt „Przerwa – czas na relaks” z inicjatywy Marcina Musioła, dystrybutor do wody dzięki pomysłowi Borysa Walczaka, stół do piłkarzyków w SP nr 12 projektu Justyny Pakury.
W ten sposób chcemy w prosty sposób przybliżyć uczniom „o co chodzi w budżecie obywatelskim" oraz pobudzić ich aktywność i zachęcić do działania na rzecz swojego najbliższego otoczenia – podkreśla Aleksandra Pawłowska.