Wiadomości z Mikołowa

Bezpieczne i sprawne przejazdy pociągiem po nowym wiadukcie kolejowym

 • Dodano: 2022-09-02 13:30

Pociągi na linii Katowice – Rybnik kursują już po nowym wiadukcie w Mikołowie.

Nowy wiadukt kolejowy

Przebudowany obiekt zapewnia sprawne i bezpieczne przewozy. Poprawią się też warunki na drodze. Zadanie realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ma wartość 12 mln zł. Finansowanie zapewniają środki budżetowe.  

W Mikołowie pociągi przejeżdżają już po nowym wiadukcie kolejowym przy ul. Konstantego Prusa. Obiekt o konstrukcji w formie łuku ma prawie 18 m długości i 28 m szerokości. Jest prawie trzy razy szerszy od poprzedniego, co znacznie usprawni komunikację drogową w mieście. Po wiadukcie bezpiecznie mogą kursować cięższe pociągi.  
Prace przy przebudowie wiaduktu rozpoczęły się z końcem kwietnia i były prowadzone etapami. Początkowo stary obiekt został rozebrany. Pociągi kursowały po tymczasowej konstrukcji, co pozwoliło na utrzymanie ruchu kolejowego przez stację Mikołów. W tym czasie wybudowano przyczółki i zamontowano nowe konstrukcje w formie łuku. Kolejnym etapem było nasuwanie obiektu przy zastosowaniu nowoczesnej technologii prac. W ciągu 6 godzin, metr po metrze, nasunięto konstrukcję dowiezioną w całości na plac budowy. Dzięki temu skrócił się czas realizacji zadania do łącznie 4 miesięcy. Przy tradycyjnych metodach te prace mogłyby potrwać nawet rok.

Na obiekcie ułożono trzy tory. Zamontowano sieć trakcyjną. Prace objęły wykonanie odwodnienia obiektu. Tymczasowa konstrukcja została zdemontowana. 

Efektem prac są sprawniejsze i bezpieczne przejazdy pociągów. Poprawi się komunikacja drogowa w centrum miasta. Pod wiaduktem zostanie zbudowana droga z czterema pasami jezdni, chodnikiem i ścieżką rowerową. Likwidacja „wąskiego gardła” usprawni komunikację w mieście. 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują zadanie pn. "Przebudowa wiaduktu kolejowego w km 8,862 linii kolejowej nr 140 Katowice Ligota – Nędza” w ramach projektu "Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej”. Wartość prac to 12 mln zł ze środków budżetowych. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano w IV kwartale 2022 roku. 

Komentarze (5)    dodaj »

 • jorguś

  Pamiętam czasy kiedy że starego dworca wylewała się istna rzeka pasażerów z pociągów Rybnik-Katowice. Wszyscy dojeżdżali do pracy przewozami pracowniczymi, autobusami i pociągiem. Obecnie w dobie ekologii przewozy pracownicze zlikwidowano a ceny za dojazd autobusem czy pociągiem znacznie przewyższają koszt dojazdu samochodem. Już dawno mikołowskie dworce świecą pustkami a z komunikacji masowej korzystają tylko uczniowie, osoby których nie stać na własny pojazd i,, element" jeżdżący bez biletów. Do momentu kiedy ceny biletów PKP czy autobusowych nie ulegną obniżeniu wszelkie duże inwestycje w tą branżę będą nie opłacalne. Ktoś w dobie ekologii powinien dojść do wniosku że lepiej zamiast dotować kolej zacząć dotować bilety na przejazd aby ludzie znów zaczęli korzystać z pociągów...

 • hanys

  Jakby nie Pan Burmistrz Piechula, to nie robiłoby się w Mikołowie nic.

 • jorg

  Chyba cię Bóg opuścił :)

 • Wojciech

  Wielkie brawa za tempo pracy i za inwestycję!

 • Willim

  Miło się czyta takie wiadomości

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również