Wiadomości z Mikołowa

Będzie bezpieczniej na przejściach

 • Dodano: 2020-09-10 15:00, aktualizacja: 2020-09-10 19:47

Kolejne cztery przejścia dla pieszych w centrum miasta będą doświetlone.

Wielkimi krokami zbliża się jesień. Wraz z nią nadejdą szare, deszczowe i krótsze dni. Oznacza to nie tylko gorsze warunki do jazdy dla kierowców, ale także spadek koncentracji nas wszystkich. Uczniowie powrócili do szkół, wzmógł się więc ruch pieszy i drogowy. Widać to szczególnie w czasie porannych i popołudniowych godzin szczytu.  
Przejścia dla pieszych to miejsca, które podczas przekraczania jezdni powinno zapewniać bezpieczeństwo pieszemu. Statystyki pokazują jednak, że jest inaczej. W Polsce rocznie dochodzi do ponad 30 tys. wypadków drogowych. W ubiegłym roku zginęło w nich ponad 2900 osób. Spadają  natomiast niechlubne wskaźniki dotyczące liczby zabitych pieszych i jest to tendencja o charakterze stałym. Oczywiście nie jest to informacja, która może cieszyć w pełni. 

Aby do wypadków nie dochodziło, podejmuje się szereg działań podnoszących bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Tak dzieje się także w Mikołowie. W 2018 zadbano o lepszą widoczność na 7 przejściach w centrum miasta – chodzi o ulice Katowicką, św. Wojciecha, Pl. 750-lecia, Waryńskiego. Ustawiono m.in. nowe słupy z oprawami LED, odtworzono oznakowanie poziome, wycięto drzewa ograniczające widoczność, zabudowano kostkę integracyjną (tzw. „jeżyk”) ułatwiającą odnalezienie przejścia osobom niewidomym i słabowidzącym. 

 Bezpieczeństwo na drogach – zarówno pieszych jak i kierowców to jeden z najważniejszych aspektów życia w mieście. Dlatego podejmujemy kolejne działania, będące kontynuacją wyżej wymienionych – mówi Stanisław Piechula burmistrz Mikołowa. Podnieśliśmy poziom przejścia na Pl. Karpeckiego tak, by kierowcy przed nim zwalniali. Niedawno ogłosiliśmy przetarg na zaprojektowanie i budowę oświetlenia czterech przejść dla pieszych zlokalizowanych przy ulicach Wyzwolenia, Prusa i św. Wojciecha. Chcemy, by były one dobrze oświetlone i oznakowane, by kierowcy widzieli je z daleka, a piesi czuli się na nich bezpiecznie – tłumaczy Stanisław Piechula. Inwestycja powinna być gotowa w połowie grudnia.   
 

Komentarze (10)    dodaj komentarz »

 • Kazimierz

  Panie Burmistrzu. Mam nadzieję że może Pan to przeczyta. Przejście na ul. Św. Wojciecha dokładnie przy SP. 5. Jest to miejsce gdzie nie zwykle łatwo o wypadek, który moze być tragiczny w skutkach. Spowalniacze i znaki drogowe notorycznie są ignorowane przez kierowców. Tam przechodzą dzieci ze SP5 i nie tylko. Ja sam doprowadzając dzieci do szkoły będąc na srodku pasów otarłem się o samochód, którego kierowca wymusił pierwszeństwo. Tam muszą być spowalniacze , które zmusza kierowcę do ograniczenia prędkości. W tym miejscu kierowcy muszą mocno wyhamować dlatego muszą być spowalniacze nie takie płaskie jak teraz się stosuje tylko takie, które to na nim wymuszą.

 • Kuba Batanachama

  A może przypomnij sobie i naucz dzieci,, spójż na lewo, spójż na prawo, jeszcze w lewo - ruszaj żwawo". Droga jest dla pojazdów, nie będziesz uważał to cię przejadą, nawet gdy pojadą 20km/godz...

 • Michał

  Te muldy to tragedia, mam problem przejechać po niej, ten co to projektował to chyba terenówka jeździ, lepiej by dziurawe drogi po naprawiali. A widziałem jak przejeżdżają szybko i ich na chodnik wyrzuca, może dojść do wypadku takie to mądre rozwiązania.

 • Pieszy

  proszę zadbać o przejścia dla pieszych przy ul. Wyzwolenia. Na wysokości Wirometu oraz drugie z wysepką. Niedoświetlone, niedostatecznie oznakowane. A kierowcy ścigają się do świateł i bardzo ciężko tam przejść. I nie, nie będę szła do sygnalizacji żeby przejść, bo nie wygrałam nóg na loterii. I to że jest to droga wojewódzka czy jakaś tam nie znaczy, że to miejsce można olać.

 • Piotr

  A co z ciemnym przystankiem obok biblioteki ciemno że nic nie widać

 • jorguś

  Ale ludzi trzeba również słuchać. Z tym wygląda na to że jest jak z wyborami-chociaż,, nikt na nich nie głosował" to i tak są i robią co im się podoba...

 • jorguś

  Kolejne inwestycje w centrum miasta, a w sołectwach brak zatok dla autobusów i oznakowanych przejść dla pieszych przy przystankach. Znowu ludzie będą wyskakiwać z autobusów w śnieg po kolana a potem zza pojazdu wyłazić wprost pod nadjeżdżające samochody. Parszywe złodzieje...

 • Yarp

  Znów ulepszenia w ścisłym centrum. A dalej?? Pan Handel obiecał mi parking przy Przedszkolu im. kota w butach ponad 2 lata temu. Tylko że to już dalej niż mikołowski MOSiR więc peryferia - to po co się starać. Z budżetu obywatelskiego wygrywa tężnia solankowa za to oświetlenie przejść przechodzi bez echa. Po co komu tężnia jak może do niej nie dojść?? I to stawianie słupków i wysepek na środku drogi pomaga kierowcy w zorientowaniu się z daleka czy to dziecko czy słupek??

 • Myself

  Zdajesz sobie sprawę, że budżet obywatelski jest wybierany przez obywateli, a nie władze miasta? Widocznie ludzie uznali, że lepsza tężnia niż oświetlenie. Pretensje do ludzi, a nie magistratu

 • Kuba Batanachama

  W Mikołowie są dzielnice gdzie niema nawet radnych a funkcja sołtysajest czysto symboliczną. Wielu mieszkańców nie chce już uczestniczyć w tej farsie. W Ratuszu jak i Starostwie siedzą zabetonowania ludzie od lat lub ich protegowani. Nikt z zewnątrz niema prawa się tam znaleźć. W Mikołowie (jak i całym kraju) żadne wybory nie są w stanie tego zmienić. To właśnie towarzystwo wzajemnej adoracji kpiąc z obywateli zarządza pieniędzmi z podatków i prowadzi niezrozumiałe drogie i niepotrzebne inwestycje. Jak nikt nie wie o co chodzi - chodzi jak zwykle o pieniądze, o pieniądze ale nie do naszych kieszeni.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.