Wiadomości z Mikołowa

Na co zwrócić uwagę, kupując kostkę brukową i gdzie kupić w Mikołowie?

  • Dodano: 2021-11-09 10:45, aktualizacja: 2021-11-15 12:24

Kostka brukowa to często oczywisty wybór do utwardzania przydomowych parkingów oraz ścieżek ciągnących się wokół budynku. Jeśli jest odpowiednio wybrana, stanowi trwałą i niemal niezniszczalną nawierzchnię, która w niezmienionym stanie przetrwa wiele lat. Jak więc wybrać najlepszy wariant?

Projekt to podstawa

Nawierzchnia z kostki brukowej jest klamrą kompozycyjną posesji. To ona wieńczy całość i uatrakcyjnia przydomowe obszary. Dlatego też decydując się na wykończenie parceli brukiem, warto do całego procesu podejść holistycznie, uwzględniając czynniki takie jak wielkość podjazdu, przebieg ścieżek i rabat czy umiejscowienie tarasu lub placu zabaw dla dzieci. Wszystko to przeniesione na precyzyjny projekt pozwoli nie tyle oszacować odpowiednią ilość materiału, ile pomoże w wydobyciu architektonicznego potencjału terenu.

Odpowiednia grubość

Jednym z najważniejszych parametrów, którego nie można pomijać w czasie zakupu kostki brukowej, jest grubość. Od niej zależy wiele – rozpoczynając od trwałości, a kończąc na odporności i estetyce. Jeśli bruk ma stanowić część utwardzanego podjazdu lub parkingu przed domem, a więc narażony będzie na obciążenia powodowane ruchem samochodów osobowych, najlepiej by jego grubość wynosiła 6 cm, a w przypadku pojazdów ciężarowych: 8, 10 lub 12 cm. Znacznie cieńsze kostki (o grubości 4 cm) zastosuj na ścieżkach i opaskach wokół budynku.

Kostka kostce nierówna

Chociaż większość kostek wygląda tak samo, to nie wszystkie charakteryzują się tymi samymi właściwościami. Niektóre materiały nie spełnią swojej funkcji, inne nie podołają uciążliwym warunkom atmosferycznym. By mieć pewność co do solidności, dobrze postawić na doświadczonego producenta wyrobów betonowych, a także zweryfikować, czy wybierane rozwiązania spełniają wymagania norm europejskich, takich jak PN-EN 1338. Jeśli taka informacja, tak jak w przypadku produktów Bruk-Bet, widnieje na Deklaracji Właściwości Użytkowych czy na Karcie Produktowej to oznacza, że bruk będzie odporny na zamarzanie, jest niskonasiąkliwy i wytrzyma wiele lat bez żadnych problemów eksploatacyjnych.

Kropka nad „i”

Poza odpowiednimi parametrami użytkowymi liczą się też kwestie estetyczne. Ważne więc, by wybierany materiał był spójny z charakterem budynku oraz ogrodu. Dotyczy to szczególnie barwy! Ta powinna być utrzymana w podobnej kolorystyce co dach oraz elewacja. Należy też pamiętać, by ograniczyć tonalne melanże maksymalnie do dwóch lub trzech odcieni. Dzięki temu na posesji zapanują ład i harmonia!

Złote zasady oszczędzania

Wydawać by się mogło, że podczas zakupu kostki brukowej najważniejsza jest cena. To jednak tylko pozory! Jednostkowy koszt zakupu to zaledwie mała cześć inwestycji. Na całość składają się również wydatki związane z układaniem oraz transport (żeby obniżyć te koszty, warto zdecydować się na współpracę z hurtownią zlokalizowaną niedaleko terenu budowy).

Gdzie kupić w Mikołowie i okolicach

Zapraszamy do punktu sprzedaży kostki brukowej Bruk-Bet Design:

MAX-BUD Bogusław Mrozek

ul. Dworcowa 5

43-190 Mikołów- Bujaków

tel. 609 616 717

bujakow@maxbud-brukarstwo.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.