Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Kolumbarium czy klasyczny cmentarz? Jakie miejsce pochówku wybrać?

  • Dodano: 2020-09-18 12:00, aktualizacja: 2020-09-18 16:45

W niezwykle bolesnym i ciężkim momencie naszego życia, jakim jest śmierć bliskiej nam osoby, musimy podejmować i to dosyć szybko trudne decyzje. Jedną z nich jest wybór miejsca pochówku.

Pochówek tradycyjny czy urnowy?

„W Polsce jesteśmy kulturowo przyzwyczajeni do pochówków tradycyjnych. Ciało zmarłego zostaje złożonego grobu w trumnie, po uprzednim przygotowaniu i ubraniu” – opowiada nam właściciel nowoczesnego cmentarza w Rudy Śląskiej Park Pamięci. „Ale w ostatnich latach wyraźnie to się zmienia i coraz częściej organizujemy pogrzeby urnowe”.

Kremacja zwłok?

Aby ciało złożyć w urnie, musi ono zostać poddane kremacji. To jeden z najstarszych zwyczajów pogrzebowych, polegający na bezdymnym i bezzapachowym spopieleniu ciała, a następnie umieszczeniu go w urnie.

Cmentarz tradycyjny czy kolumbarium?

Ciało złożone w urnie może być pochowane na cmentarzu w sposób tradycyjny lub w kolumbarium.

·         Klasyczny cmentarz

Jest to wyodrębniona część ziemi, w której złożona zostaje urna. To miejsce, gdzie można postawić piękny nagrobek lub pomnik a także umieścić na nim inskrypcje i epitafia. O taki grób można dbać i go pielęgnować wedle własnych upodobań.

·         Kolumbarium

Zainteresowanie kremacją w roku na rok coraz bardziej wzrasta, dlatego nowoczesne cmentarze posiadają własne kolumbarium. Jest to również związane w brakującym miejscem na nowe pochówki. Kolumbarium przypomina zbiorowy grobowiec, ale z niszami na urny. „To taka jakby ściana, postawiona na powierzchni, z niszami na kilku piętrach. W każdej z nich można umieścić po 2 – 3 urny.” – opowiada nam dalej właściciel cmentarza koło Rudy Śląskiej.

Wybór pochówku w kolumbarium niesie ze sobą korzyści finansowe. Jest to miejsce wielokrotnie tańsze niż na cmentarzu tradycyjnym, a do umieszczenia kolejnej urny w tej samej niszy i nie ma problemu demontażu nagrobka.

Decyzję o miejscu pochówku podejmują najbliżsi. Ważne, aby kierować się przy tym własnymi przekonaniami i wewnętrznymi odczuciami, ale czasem spełniają w ten sposób ostatnią wolę zmarłej osoby, która zdążyła wypowiedzieć się na ten temat przed śmiercią. Osoby, które są zwolennikami tradycji, zapewne złożą ciało w grobie podziemnym. Ci, którzy niestety muszą zwracać uwagę na finanse, śmierć następuje niespodziewanie i nie są przygotowani na duży wydatek, wybierają kolumbarium. To trudna decyzja, ale trzeba jej dokonać w zgodzie z własnym sumieniem. Niestety, często czasu na jej podjęcie jest niewiele.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.