Wiadomości z Mikołowa

Czy warto pracować na umowę zlecenie?

  • Dodano: 2020-06-16 12:30

Rozglądając się za pracą, która da nam utrzymanie i satysfakcję, zazwyczaj szukamy zatrudnienia na umowę o pracę. Niestety, wielu pracodawców jest w stanie zaproponować nam, wyłącznie umowę zlecenie. Czym dokładnie jest ten rodzaj kontraktu i czy warto go podpisywać?

Czym charakteryzuje się umowa zlecenie?

Umowa zlecenie ostatnimi czasy stała się popularniejsza niż umowa o pracę. Z czego wynika tak duże zainteresowanie tego rodzaju kontraktem? Umowa zlecenie daje więcej swobody obu stronom – pracownikowi i pracodawcy.

  • Możliwość rozwiązania umowy bez okresu wypowiedzenia

  • Brak ściśle określonego miejsca pracy

  • Osoby uczące się, przed ukończeniem 26 roku życia są zwolnione z obowiązkowych składek ZUS.

Praca na umowę zlecenie, oprócz korzyści ma jednak sporo wad. Słabsze strony kontraktu warto znać przed jego podpisaniem, a są to między innymi:

  • Trudności z uzyskaniem kredytu

  • Niepłatne dni wolne oraz zwolnienia chorobowe

  • Brak świadczeń pieniężnych w przypadku dłuższej choroby lub ciąży i pierwszych miesięcy macierzyństwa

  • Pracodawca w każdej chwili może wypowiedzieć nam umowę, jeśli jest ona zawarta na czas nieokreślony.

Wad pracy na umowę zlecenie jest zdecydowanie więcej niż korzyści. Niestety czasami ten rodzaj kontraktu jest jedyną możliwością zatrudnienia.

Umowa zlecenie, kiedy warto?

Istnieją sytuacje, w których umowa zlecenie zdecydowanie nam się opłaca. Z kontraktu tego typu zdecydowanie zadowoleni mogą być studenci, przed ukończeniem 26 roku życia oraz osoby, dla których praca na umowę zlecenie jest sposobem na dodatkowy zarobek. Posiadając stałe zatrudnienie, nadal możemy przeglądać oferty pracy, umożliwiające pozyskanie dodatkowych środków pieniężnych. Serwisy typu pracuj.pl to świetny sposób na znalezienie drugiej pracy. Aplikując przez internet, nie musimy wychodzić z domu, by złożyć swoje CV w kilku firmach. Popularność umowy zlecenie wynika między innymi z mniejszych kosztów zatrudnienia dla pracodawcy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.