Wiadomości z Mikołowa

Beton architektoniczny niejedno ma imię. Jakie elementy wytwarza się z tego materiału?

  • Dodano: 2022-02-11 11:45

Choć beton kojarzymy zwykle z wielkimi konstrukcjami i wytrzymującymi ogromne obciążanie posadzkami w halach produkcyjnych, to coraz śmielej wchodzi on również w obszar aranżacji wnętrz. Mowa tu o betonie architektonicznym, z którego produkowana jest bogata gama elementów ozdobnych. Z tych ostatnich coraz częściej korzystają nie tylko osoby prywatne, ale i profesjonalnych dekoratorów. Jeśli dotąd nie zdawałeś sobie sprawy, jak szerokie możliwości daje beton architektoniczny, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Czym dokładnie jest beton architektoniczny? Obok trwałości równie istotna jest tu estetyka

Zacznijmy jednak od podstawowych kwestii definicyjnych. Betonem architektonicznym nazywamy taką odmianę betonu, której w procesie produkcji nadano określone walory estetyczne, czyli kształt, fakturę lub kolor. Co istotne, finalnie materiał ten zachowuje wszelkie właściwości przypisane „klasycznemu” betonowi. Jest więc niezwykle twardy, a także odporny na ścieranie, nacisk i wilgoć. Jednocześnie beton architektoniczny jest zdecydowanie bardziej estetyczny niż jego zwykły odpowiednik i tym samym doskonale nadaje się do umieszczenia we wnętrzach, choć nie tylko. Nie wymaga też już dodatkowego wygładzenia i zastosowania warstwy tynku. Beton architektoniczny zyskuje rosnące uznanie projektantów wnętrz nie tylko ze względu na fenomenalną trwałość, ale również za elegancki i minimalistyczny design. Co więcej, jak się przekonacie, jest to materiał niezwykle uniwersalny i można wyprodukować na jego bazie cały szereg komponentów.

Wytrzymałość i uniwersalność w jednym. Z betonu architektonicznego powstają nie tylko ozdobne płyty

Na coraz większej liczbie elewacji, ale także na ścianach wewnętrznych, pojawiają się płyty wykonane z betonu architektonicznego. Te zakupimy w „gładkiej” wersji 2D, jak i 3D. Mogą być wykończone w zaskakujące, przestrzenne wzory, oraz w formę ułożonych w jodełkę płytek. To jednak dopiero początek, bowiem beton architektoniczny służy także do produkcji płyt tarasowych, którymi harmonijnie domkniemy przestrzeń tarasową, cegieł, bloczków ogrodzeniowych i parapetów. Wytworzone z betonu donice w niebanalny sposób ozdobią zarówno ogród, jak i salon czy jadalnię. Wszystkie wyżej wymienione produkty z betonu architektonicznego (i wiele więcej!) oferuje w swoim asortymencie firma VHCT. Wspomniane wcześniej płytki w jodełkę znajdziesz pod linkiem https://www.vhct.pl/beton-architektoniczny/plytki-scienne-jodelka/. To pierwszy w Polsce producent betonu architektonicznego, działający w branży nieprzerwanie od ponad 23 lat.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.