Wiadomości z Mikołowa

Żywa historia Polski w sobotnie przedpołudnie

  • Dodano: 2018-11-12 12:00

Obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości to nie tylko oficjalne uroczystości z udziałem władz, ale także promowanie polskiej historii. Z tego powodu zorganizowano w Mikołowie grę miejską i Poranek Historyczny w Miejskiej Placówce Muzealnej.

Punktualnie o 10:00 kilkanaście trzyosobowych zespołów ruszyło z mikołowskiego rynku po mieście, biorąc udział w poświęconej historii odzyskania przez Polskę Niepodległości grze miejskiej, która oficjalnie zakończyła się w Miejskiej Placówce Muzealnej.

Tu, zarówno na uczestników zabawy, jak i pasjonatów historii, czekali członkowie grup rekonstrukcyjnych i pracownicy MPM, którzy wspólnie zorganizowali specjalny Poranek Historyczny. Od 11:30 chętni mogli uczestniczyć w prelekcjach grup rekonstrukcyjnych. O 12:15 Grupa Rekonstrukcji Historycznej SNAFU opowiedziała o jednostkach armii USA z czasów II wojny światowej i Polonii w armii USA. Godzinę później Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Karpaty” przedstawiła historię, wyposażenie i umundurowanie Polskich Sił Zbrojnych z okresu II wojny światowej. O 14:00 publiczność – wśród której mogliśmy zobaczyć burmistrza Mikolowa, Stanisława Piechulę - zobaczyła film „Przerwany lot” poświęcony historii polskiego samolotu zestrzelonego w Bujakowie 1 września 1939 roku. Zainteresowani mieli możliwość zwiedzania wystaw stałych i czasowych muzeum.

Współorganizatorem wydarzenia był Hufiec ZHP Ziemi Mikołowskiej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również