Wiadomości z Mikołowa

Zderzenie aut na skrzyżowaniu w Mikołowie! Kierowcy twierdzą, że wjechali na zielonym...

 • Dodano: 2023-08-23 09:15

Policjanci mikołowskiej jednostki wyjaśniają okoliczności kolizji, do której doszło wczoraj wieczorem na jednym z głównych skrzyżowań w Mikołowie. Kierujący audi oraz lexusem twierdzą, że wjechali na zielonym świetle. Po przeprowadzonych przez mundurowych czynnościach sprawa trafi do sądu.

Kto wjechał zgodnie z prawem?

Do kolizji doszło wczoraj (22 sierpnia) około godziny 21.20 w Mikołowie na skrzyżowaniu DK 81 oraz DK 44 tuż przy centrum handlowym Auchan. Wstępne ustalenia policjantów drogówki, w tym zeznania świadka, wskazują, że kierujący audi 34-latek, mając zielone światło i jadąc od centrum miasta w kierunku Gliwic, uderzył w bok poruszającego się od strony Wisły lexusa. 19-letni kierowca twierdzi jednak, że również wjechał na zielonym. Sprawę wyjaśniają teraz policjanci Referatu ds. Wykroczeń. Po przeprowadzonych czynnościach materiały trafią do sądu.

Dlaczego światła są tak ważne

Wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle to jedno z najbardziej ryzykowanych zachowań, jakie wciąż wśród kierujących odnotowują policjanci drogówki. Następstwa mogą być tragiczne w skutkach. Przepisy regulujące ruch drogowy jasno wskazują, że żółte światło już oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator. Dopuszczalnym wyjątkiem jest wyłącznie sytuacja, w której kierowca w pojeździe znajduje się na tyle blisko sygnalizatora, że nie może się przed nim zatrzymać bez gwałtownego hamowania, Innym przypadkiem, jeszcze bardziej niebezpiecznym jest ten, w którym kierowca ma szansę zatrzymać się na czerwonym świetle, ale nie robi tego z premedytacją. To zachowanie jest szczególnie nierozważne, ponieważ czerwone światło oznacza zamknięcie ruchu dla tego pasa, na którym się znajduje pojazd, a otwarcie dla innych.

Jeśli w wyniku tego wykroczenia zmotoryzowany doprowadzi do kolizji lub wypadku drogowego może otrzymać mandat minimum 2 500 złotych oraz 15 punktów karnych.

Komentarze (10)    dodaj »

 • Tadek z Górnych

  Ponieważ policjanci nie są od regulacji sygnalizatorów tylko od zasilania budżetów samorządowych

 • Luk

  Nastolatek raczej nie jechal od strony wisly tylko z pod tunelu i rzeczywiscie tam swiatla zmieniaja sie szybko i nie wiadomo czy sie rozpedzac czy hamowac jak swieci zielone swiatlo,problemem jest wyjazd z tzw hydaca lub sklepu bodzio,bo ci kierowcy podjezdaja pod tzw pierwsze swiatla i one sie szybciej wlaczaja,niz te dla kierowcow stojacych od strony mikolowa i jak ktos z pod tunelu wjedzie na skrzyzowanie na koncowce zielonego,lub zoltego to praktycznie z tych pierwszych swiatel z mikolowa juz ktos rusza

 • Max

  Niestety mogą mieć rację obaj panowie, taka sutuacja na tym skrzyżowaniu ma miejsce, ale Policja po moim zgłoszeniu widać nic z tym nie zrobiła.

 • Kierowca

  Ta, twierdzą, że wjechali na zielonym. Cały rok sygnalizacja działa jak należy, a wtedy akurat, jak oni jechali to były dwa zielone. W skali roku zmian świateł jest tam tak, z grubsza liczę, ze 200 tysięcy. A wypadków kilka, kilkanaście.

 • Piotr

  Kiedy otwiera się kierunek Mikołów-Gliwice to kierunek Katowice-Wisła jest zamknięty. Kierunek na Gliwice dostaje zielone kiedy czerwone jest dla kierunku Gliwice-Katowice a od Wisły jest czerwone już cała jedna zmianę więc 19 latek nie mógł mieć zielonego jeśli jechał od strony Wisły.

 • tadek z Łazisk

  wielokrotnie przejeżdżając to skrzyżowanie nie stwierdziłem żadnych problemów z sygnalizacją świetlną, do której kierujący z reguły się stosują, nie mniej w tym przypadku zawiniły pośpiech i brak koncentracji, co u młodych kierujących jest zjawiskiem powszechnym

 • Michalina

  To bardzo niebezpieczne skrzyżowanie i często kierowcy przejeżdżają na czerwonym świetle rozpędzeni na dwupasmowej drodze...Jak widać, warto mieć kamerkę w samochodzie.

 • mieszkaniec okolicy

  "19-letni kierowca twierdzi..."-ktoś ma wątpliwości kto zawinił ? tak nawiasem mówiąc przejazd na DK81 na czerwonym to nie nowość, dlaczego nie ma tam jeszcze fotoradaru rejestrującego przejazd na czerwonym????

 • Doświadczony

  Ciekawe podejście, wiek wyznacznikiem winy…

 • Cypisek

  Bo trzeba to zrobić. Nic nierobienie jednak jest o wiele lepszym zajęciem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również