Wiadomości z Mikołowa

Zabytkowy krzyż w Wyrach przejdzie renowację. Koszt to pół miliona złotych

  • Dodano: 2023-07-20 14:15

500 tys. zł na renowację zabytkowego krzyża w Wyrach – takie środki udało się pozyskać gminie Wyry z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Zabytkowy krzyż zostanie wkrótce przeniesiony w inne miejsce.

W piątek 14 lipca 2023 r. ogłoszono wyniki naboru do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Na renowację zabytkowego krzyża w Wyrach znajdującego się na skrzyżowaniu ul. Łaziskiej z ul. Pszczyńską, Wyrom przyznano pełną wnioskowaną kwotę – pół miliona złotych.

Zabytkowy krzyż przydrożny z piaskowca datowany jest na początek XIX wieku. Na dwukondygnacyjnym cokole, z ludową rzeźbą Chrystusa, pierwotnie u stóp Chrystusa była figura Marii Magdaleny, a napis którego obecnie nie widać głosił „któryś za nas cierpiał rany”.

Zabytkowy krzyż w Wyrach przejdzie renowację. Koszt to pół miliona złotych

Dofinansowanie obejmie jego kompleksową renowację.

W związku z faktem, że rozpoczęła się przebudowa ulicy Pszczyńskiej, a na skrzyżowaniu ul. Łaziskiej z ul. Pszczyńską powstanie rondo, krzyż musi zostać przeniesiony w inne miejsce, dlatego też w ramach zadania zaplanowano również koszt transportu i ubezpieczenia krzyża na czas prac – wyjaśniają władze Wyr.

Przewidywany termin zakończenia inwestycji to koniec grudnia 2025 roku.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków polega na bezzwrotnym wparciu inwestycji dotyczących renowacji i odbudowy zabytków. Dofinansowanie pokryło 98 proc. kosztów inwestycji, udział własny samorządu to 2 proc. Dofinansowanie przyznane samorządom w Rządowym Programie Odbudowy Zabytków dotyczy wydatków w dwóch obszarach inwestycyjnych:

Finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, o którym mowa w art. 8 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2022 r. poz. 840) lub znajdującym się w ewidencji zabytków wskazanej w art. 22 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również