Wiadomości z Mikołowa

W 2023 roku wraca Bitwa Wyrska!

  • Dodano: 2023-03-06 17:30

Na te wieści sympatycy rekonstrukcji historycznych czekali od dawna – po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią do powiatu wraca Bitwa Wyrska. Rekonstrukcja walk kampanii wrześniowej przyciągnie tłumy widzów.

Nie da się ukryć, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu powiatu mikołowskiego. Bitwa Wyrska od lat cieszy się ogromną popularnością, a do Gostyni z połowy województwa ściągają fani inscenizacji historycznych i militariów.

Widowisko w tym roku z pewnością przyciągnie rekordową liczbę widzów i uczestników z grup rekonstrukcyjnych ze względu na długą – dokładnie trzyletnią przerwę wywołaną pandemią koronawirusa. Ze względu na niemożność organizacji imprezy w 2020, 2021 i 2022 roku tegoroczne wydarzenie będzie XVI. edycją Bitwy Wyrskiej.

Decyzja o organizacji wydarzenia zapadła podczas lutowej sesji Rady Gminy Wyry – powołano wówczas zespół do spraw organizacji Bitwy Wyrskiej. W zapewnieniu zaplecza finansowego pomoże natomiast Powiat Mikołowski. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu 1 marca zdecydowali o udzieleniu pomocy finansowej Wyrom w postaci 5 tysięcy złotych.

W tej chwili szczegóły wydarzenia nie zostały podane, ale znamy już termin imprezy – to 20 maja 2023 r.

Po trzech latach przerwy wraca Bitwa Wyrska

Inscenizacja ma na celu zaprezentowanie lekcji „żywej historii” naszej małej ojczyzny - wygranych przez Polaków walk z najeźdźcą hitlerowskim toczących się w dniach 1-3 września 1939 r. w obrębie Wyr i Gostyni – informuje wójt Wyr, Barbara Prasoł.

Organizatorami wydarzenia są Gmina Wyry, Województwo Śląskie, Stowarzyszenie na rzecz zabytków fortyfikacji Pro Fortalicium i Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tychach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski i Wojewoda Śląski.

Bitwa Wyrska tradycyjnie organizowano w maju na terenie Gostyni w gminie Wyry w rejonie ulicy Tęczowej, na historycznych polach w pobliżu Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 roku, natomiast imprezy towarzyszące - w trakcie „Pikniku Fortecznego” - w okolicach schronu bojowego „Sowiniec”.

Wydarzenie odbywa się przy udziale dziesiątek młodych rekonstruktorów z całej Polski, broni i pojazdów z okresu II wojny światowej oraz efektów pirotechnicznych. Inscenizacja historyczna upamiętnia walkę z najeźdźcą hitlerowskim toczącą się w dniach 1-3 września 1939 roku w obrębie miejscowości Wyry i Gostyń.

Komentarze (7)    dodaj »

  • wiber

    Czy wszyscy o imieniu Jarosław powinni być leczeni w klinice psychiatrycznej? Dlaczego wciąż dążą do podzielenia Polaków? Czekam jeszcze od Ciebie na hasło Twojego imiennika Jarosława że "Ślązacy to piąta kolumna" i już będzie diagnoza gotowa.

  • wiber

    Jarosław!!! A dlaczego ja nie mogę mówić po śląsku??? Czyżbyś zapomniał że Polska składa się z różnych regionów i nikt tego nie neguje. Pojedź na wybrzeże i zobacz jak kaszubi rozmawiają i się tym szczycą że mają swój język i w dodatku uznany w polsce jako język gwarowy. To dlaczego my, ślązacy mamy zapomnieć o naszej gwarze??? A to właśnie ślązacy byli za tym aby należeć do polski. To ślązacy w 3 powstaniach pokazali że chcą należeć do polski. A ja przynajmniej nie pamiętam aby na wybrzeżu, na pomorzu walczyli o polskość i były jakieś powstania. To dzięki śląskowi Polska potrafiła się podnieść po pierwszej a później po drugiej wojnie światowej jako państwo. Jednak pamięć zwodzi i jak zwykle Śląsk został oszukany nawet i przez swoich przyjaciół którzy nie chcą uznać nawet języka ani gwary śląskiej na Śląsku. Nikt Cię nie zmusza rozmawiać po polsku na śląsku. a jeśli Ci się to nie podoba to jedź na Mazowsze, do Warszawy i tam rozmawiaj czysto po polsku z rodowitymi warszawiakami których zostało około 10 procent bo reszta to są "słoiki" które muszą się nauczyć rozmawiać czysto po polsku gdyż żyją w "stolycy". Więc nie żądaj od nas abyśmy rozmawiali czysto po polsku. Pozwól że będziemy pielęgnować naszą gwarę a jak się komuś nie podoba to ma problem z sobąi niec wyjeżdża w swoje rodzinne strony. Tam będzie mógł rozmawiać po "swojemu". Bo nie wierzę że on też nie ma swojej gwary.

  • Mariola

    Po co to komu !

  • jorguś

    Szanowna Pani nikt nie chce odpowiedzieć więc ja to zrobię. Bitwa Wyrska, a raczej jej rekonstrukcja odbywa się z wielu powodów : ku uciesze gawiedzi (coś się dzieje), by uczestnictwo w grupie rekonstrukcyjnej wielu pasjonatów zbierających sprzęt, umundurowanie i relacje z minionych lat miały sens i wreszcie by przypomnieć Polakom i Ślązakom co to jest PATRIOTYZM i MIŁOŚĆ DO OJCZYZNY, w imię których nasi przodkowie byli gotowi oddać życie. Cóż, być może kraj w którym przyszło nam żyć daleki jest od ideałów za które ginęli nasi przodkowie i wielu będzie się zastanawiać czy w razie,, W" iść za niego walczyć, ale to wciąż NASZ KRAJ, NASZA OJCZYZNA i warto o tym pamiętać...

  • Jarosław

    Ślązacy powinni mówić czysto po Polsku, bo żyją w Polsce.

  • barnaba

    ty gorolu gupi

  • Olek

    A po co komu parady i marsze lgbt itp.?

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również