Wiadomości z Mikołowa

Sztuka to sposób, by dziecko otworzyć na świat

  • Dodano: 2012-10-31 21:30, aktualizacja: 2016-10-20 07:52
Ewa Gorzelak, znana aktorka teatralna i filmowa, poprowadziła w przedszkolu "Zaczarowany ogród" warsztaty teatralne. Zaangażowanie i radość uczestniczących w nich dzieci świadczyła o trafności inicjatywy. 

 
Zajęcia w przedszkolu prowadzę rzadko, choć muszę przyznać, że coraz bardziej mi się one podobają. Częściej pojawiam się w Klinice Onkologii w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka", gdzie działa moja fundacja "Nasze Dzieci". Tam zajęcia odbywały się z rodzicami, muszą być atrakcyjne zarówno dla uczestników, jak i dla publiczności - powiedziała aktorka Ewa Gorzelak.  
 

Warsztaty teatralne 
O walorach tego typu zadań nie trzeba nikogo przekonywać. Dzieci uczą się kreatywnego myślenia, uruchamiają swoją wyobraźnię, fantazję, ćwiczą poprawną wymowę, a także pamięć wzrokowo - słuchową. A wszystko to robią bez odrobiny tremy i skrępowania, pod czujnym okiem doświadczonej aktorki. 
 
Walorem zajęć jest rozbudzanie wyobraźni oraz nauka myślenia abstrakcyjnego - nie wszystko to, co widzimy jest oczywiste. Jeśli zajęcia prowadzone są regularnie, widać u dzieci rozwój. Współpraca wygląda różnie, zależy od wieku dzieci, jak i ich przystosowania do tego typu zajęć. Scenariusz zawsze mam, ale w przypadku dzieci trzeba być elastycznym, dostosować się do zaistniałej sytauacji - mówi aktorka teatralna i filmowa Ewa Gorzelak.  

Dzisiejsze zajęcia pozwoliły przedszkolakom przenieść się w krainę dobrej magii i czarowania, gdzie za pomocą różdżki można dokonywać zmian.  


Edukacja artystyczna
Przedszkole i Klub Malucha "Zaczarowany ogród" prowadzone jest przez Monikę Giza-Guc, która swoje prywatne zainteresowania teatrem i sztuką postanowiła wykorzystać tworząc placówkę dla dzieci. 

 
Teatr otwiera dzieci, które śmiało wchodzą na scenę - bez tremy, bez kompleksów. Kładziemy nacisk na dykcję, na poprawne i wyraźne wysławianie się. Edukacja artystyczna na profilu teatralnym również odbywa się na wielu płaszczyznach, tak jak wiele jest dziedzin - teatr tańca i ruchu, lalki, plastyki, dramatyczny. Uczymy kiedy mogą być aktorami, kiedy mogą być kimś innym. Rodzic jest widzem, a dziecko aktorem. Dzieci są otwarte na nowe formy - swoje umiejętności prezentują później podczas spektakli, przedstawień teatralnych, np. podczas pasowania na przedszkolaka - powiedziała właścicielka przedszkola "Zaczarowany ogród" Monika Giza-Guc.


Pomysły na przyszłości  
Pomysłów nie brakuje - jednym z nich jest propozycja połączenia warsztatów dla dzieci oraz dla rodziców. Być może na kolejne takie spotkanie również uda się zaprosić aktorkę Ewę Gorzelak.

 
Warto pamiętać, że  dziecko ma w sobie wiele emocji - spotkania ze sztuką w postaci teatru, rysunku, śpiewu, tańca, skutecznie pozwalają je uzewnętrznić, nawet jeśli trudno te emocje nazwać. Ponadto umożliwiają młodemu człowiekowi oswojenie się ze sceną oraz sztuką występowania przed publicznością, co z pewnością będzie miało korzystny wpływ na jego dalszy rozwój.
  

Serdecznie zapraszamy do przedszkola "Zaczarowany Ogród".

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również