Wiadomości z Mikołowa

Ruszył rejestr pedofilów i gwałcicieli! Wśród nich jest mikołowianin

  • Dodano: 2018-01-04 11:00, aktualizacja: 2018-01-04 12:11

1 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło dane sprawców przestępstw na tle seksualnym. Wśród prawie 800 skazanych znajduje się jeden mężczyzna urodzony w Mikołowie.

Dane urodzonego w Mikołowie mężczyzny (rocznik 1994) są dostępne w publicznym rejestrze od poniedziałku 1 stycznia. Wynika z nich, że obecnie 24-letni mężczyzna w czerwcu 2013 roku trzykrotnie dopuścił się zgwałcenia małoletniego poniżej 15. roku życia. Zdarzenia te miały miejsce na terenie Łazisk Górnych i Orzesza. Mikołowianin usłyszał wyrok 8 lat więzienia. Do tego 6-letni zakaz zbliżania się do określonych osób. Ma też obowiązek powstrzymywania się od przebywania w miejscach, gdzie znajdują się osoby małoletnie - w pobliżu przedszkoli, szkół, placów zabaw. Obecnie przebywa w Zakładzie Karnym w Głubczycach.

Rejestr można znaleźć tutaj, podzielono go na dwie części.

Do Rejestru niepublicznego mają dostęp tylko przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. Dyrektorzy szkół czy organizatorzy wypoczynku dla dzieci (np. kolonii letnich, wyjazdów na ferie zimowe, agroturystyki, obozów sportowych) będą musieli sprawdzać, czy nowo zatrudniane przez nich osoby figurują w tym rejestrze. Kto tego nie dopełni lub zatrudni osobę, o której wie, że figuruje ona w rejestrze, narazi się na karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł;

Najgroźniejsi przestępcy, poza umieszczeniem ich danych w Rejestrze z dostępem ograniczonym, trafili też do Rejestru publicznego. Znajdziemy tu personalia skazanych, datę i miejsce popełnienia czynu zabronionego będącego przedmiotem postępowania, informację o orzeczonych karach oraz wizerunek sprawcy i nazwę miejscowości, w której obecnie przebywa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również