Wiadomości z Mikołowa

Rusz po 300 zł na wyprawkę szkolną!

  • Dodano: 2018-08-01 10:00

Dziś pierwszy dzień składania pisemnych wniosków o świadczenie w ramach rządowego programu Dobry Start – 300 zł dla ucznia. Jak wygląda procedura?

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mikołowie od 1 sierpnia zaczyna przyjmowanie wniosków dotyczących otrzymania wsparcia finansowego dla uczniów. Przypominamy, że świadczenie w wysokości 300 zł wypłacane jest raz w roku wszystkim uczniom rozpoczynającym rok szkolny bez względu na dochód rodziny. Pomoc otrzymają osoby uczące się do ukończenia 20 roku życia, a niepełnosprawni do ukończenia 24 roku życia. Program obejmie dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej. Warto jednak pamiętać, że świadczenie przysługuje dzieciom uczącym się w szkole, przedszkolaki i dzieci zaczynające w tym roku zerówkę będą musiały poczekać.

Kiedy wnioski papierowe?

Od 1 lipca możliwe jest złożenie wniosku o otrzymanie świadczenia drogą internetową przez portal Empatia lub bankowość elektroniczną (lista banków oferujących możliwość złożenia wniosku i szczegółowe informacje na stronie MPiPS). Jak informuje minister Elżbieta Rafalska, do końca lipca na terenie całego kraju zostało złożonych tą drogą ponad milion wniosków. Od 1 sierpnia wnioski będzie można złożyć drogą tradycyjną (papierową) w urzędzie lub wysłać go pocztą.

Kto może złożyć wniosek o pomoc finansową?

Mają do tego prawo rodzice dziecka/dzieci, opiekun prawny lub faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Kiedy rodzina otrzyma wsparcie?

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu stanowi gwarancję wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września. Jeżeli złożymy wniosek później wówczas samorząd zyskuje dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku. Warto jednak pamiętać o terminach - dokumenty należy złożyć najpóźniej do 30 listopada. Po tym czasie prawo do świadczenia Dobry Start przepadnie.
Informujemy, że wnioski w programie Dobry Start można składać od poniedziałku do piątku w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w godzinach:

Poniedziałek 7:30 – 16:45
Wtorek-Czwartek 7:30 – 15:15
Piątek 7:30 – 13:45

Oto prawidłowo wypełniony wzór wniosku o świadczenie Dobry Start:

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również