Wiadomości z Mikołowa

Praktyki zawodowe uczniów Zespołu Szkół Technicznych

  • Dodano: 2022-02-15 08:30, aktualizacja: 2022-02-15 08:50

Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie realizuje już po raz kolejny projekt „Zyskaj doświadczenia, Stosuj wiedzę, Twórz przyszłość” w ramach programu ERASMUS+ w sektorze „Kształcenie i szkolenia zawodowe”.

Praktyki uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie

Tegoroczni maturzyści z Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie odbywają właśnie niezwykle atrakcyjną miesięczną praktykę zawodową. Grupa 12 przyszłych techników o specjalizacjach: informatyk, mechatronik i organizator reklamy pojechała bowiem do hiszpańskiej Malagi. Zdobytą w szkole wiedzę teoretyczną i doświadczenie praktyczne sprawdzają teraz w tamtejszych zakładach pracy. Informatycy tworzą strony i aplikacje internetowe, doskonalą języki JavaScript, html, php, JS, C++, tworzą grafikę internetową. Mechatronicy zajmują się obróbką metali, projektują i wytwarzają systemy i układy hydrauliczne, pneumatyczne i elektropneumatyczne, zajmują się diagnostyką i naprawą samochodowych systemów sterowania a specjaliści z dziedziny reklamy projektują i wytwarzają reklamy użytkowe oraz wielkoformatowe. Przy okazji poszerzają swoje kompetencje językowe i zdobywają wiedzę o kulturze i historii tego niezwykle atrakcyjnego zakątka Europy o bogatej i skomplikowanej przeszłości. Służą temu m.in. wizyty w muzeach.

Mikołowscy uczniowie zwiedzili już Muzeum Miasta Malaga, a także dwa muzea ukazujące sylwetki i dorobek dwóch wybitnych artystów wywodzących się z tego miasta. Pierwszy z nich to rzecz jasna Pablo Picasso, który urodził się w Maladze 25 października 1881 roku. W rodzinnym mieście zdobywał pierwsze malarskie umiejętności i nigdy nie zerwał emocjonalnych więzi z ojczyzną. Nieco mniej jest u nas znany inny ceniony artysta, urodzony w Maladze 23 czerwca 1941 roku, Jorge Rando. Muzeum jemu poświęcone otwarte zostało 28 maja 2015 roku, zatem stosunkowo niedawno. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli te nietuzinkowe ekspozycje.

Odwiedzili też Ogród Historyczno – Botaniczny a wraz z przewodnikiem odbyli spacer urokliwymi uliczkami starego miasta, w którym mieszają się orientalne wpływy z czasów gdy Malaga należała do Maurów z obiektami powstałymi w późniejszych epokach. Niewątpliwą atrakcją była także degustacja specjałów lokalnej kuchni. Ponieważ Malaga leży nad morzem a jej klimat jest łagodny, więc wolne chwile można spędzać na plaży, co jest niewątpliwą atrakcją tego wyjazdu, którego zasadniczy cel, co należy podkreślić, jest stricte edukacyjny i odbywa się w ramach projektu: „Zyskaj doświadczenia, Stosuj wiedzę, Twórz przyszłość”.

Uczniowie ZST na praktykach w Hiszpanii

Do swoich staży przygotowują się kolejne grupy młodzieży, na początku marca 18 uczniów wyjedzie na 4-tygodniowe praktyki zawodowe do Niemiec, Hiszpanii i Włoch, a końcem kwietnia, również 18 osób do Bułgarii, Niemiec i Włoch. Zdobywanie praktycznych doświadczeń zawodowych w ZST jest bardzo popularną formą poznawania europejskiego rynku pracy i zdobywania nowych doświadczeń zawodowych.

Przed Zespołem Szkół Technicznych pojawiła się nowa perspektywa, ponieważ w tym roku uzyskaliśmy dwie akredytacje w programach ERASMUS+, zarówno w sektorze „Edukacja szkolna” jak i „Kształcenie i szkolenia zawodowe”. Oznacza to, że do roku 2027 będziemy dalej realizować praktyki zawodowe dla naszych uczniów oraz kursy i szkolenia branżowe dla nauczycieli ZST podnosząc jakość i atrakcyjność kształcenia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również