Wiadomości z Mikołowa

Odpady na Kościuszki zawierają m.in. rakotwórczy azbest! Jest opinia biegłego

  • Dodano: 2019-08-08 10:30

Prokuratura Rejonowa w Mikołowie powołała biegłego w sprawie składowanych na Kościuszki odpadów. Jego opinia jest jednoznaczna - są niebezpieczne.

Odpady na Kościuszki mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka - to opinia biegłego dla prokuratury

Sprawa składowania odpadów nieznanego pochodzenia przy ul. Kościuszki w Mikołowie ciągnie się już od kilku miesięcy. Straż pożarna kilkukrotnie interweniowała i zabezpieczała podejrzane chemikalia, a prokuratura wszczęła śledztwo. Chociaż jak informują strażacy ich jednostka chemiczna przy pomocy specjalistycznych czujników nie wykryła bezpośredniego zagrożenia, to dokładniejsza analiza ich składu nie pozostawia wątpliwości - substancje te są niebezpieczne.

Prokuratura Rejonowa w Mikołowie nadzoruje śledztwo w sprawie usunięcia odpadów w postaci worków typu Big Bag wraz z zawartością substancji mogących spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, tj. przestępstwo z art. 183§1 kodeksu karnego. Wymienione substancje zostały ujawnione w Mikołowie przy ulicy Kościuszki 59. - informuje mikołowska prokuratura - W toku śledztwa powołano biegłego z zakresu fizykochemii i ochrony środowiska, w celu m.in. ustalenia składu chemicznego ujawnionej substancji.

Biegły sporządził opinię i wskazał m.in., iż ujawnione worki zawierają prawdopodobnie odpady z procesów termicznych, w tym odpady z hutnictwa aluminium, jak również materiały budowlane zawierające azbest. Ze względu na charakter tych substancji chemicznych, mogłyby one stanowić zagrożenie dla środowiska ze względu na miejsce składowania, a zaistniała sytuacja mogła zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka.

Prokuratura wciąż prowadzi czynności mające na celu ustalenie osób odpowiedzialnych za nieprawidłowe składowanie niebezpiecznych odpadów - na razie nikomu nie zostały jeszcze postawione zarzuty.

Do niedawna odpady trudno było nazwać "zabezpieczonymi" [zobacz zdjęcia]

Przypomnijmy, że znajdujące się na miejscu odpady jeszcze do niedawna trudno było nazwać zabezpieczonymi. Popękane worki, odsłonięte plandeki, szary proszek przesypujący się przez siatkę ogrodzenia wprost na chodnik - wszystko to w okolicy, gdzie pracują i mieszkają ludzie.

Straż pożarna 26 lipca musiała po raz kolejny uporządkować teren i - jak deklaruje Komendant Powiatowy PSP bryg. Damian Krawczyk:

Zarówno ta jak i wcześniejsze interwencje  doprowadziły do sytuacji, w której nie występuję bezpośrednie zagrożenie do życia i zdrowia, co potwierdziły przeprowadzone pomiary wykonane przez specjalistyczny zastęp chemiczny Państwowej Straży Pożarnej

Po interwencji strażaków sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej, proszek już nie wala się gdzie popadnie, wszystko wygląda na szczelnie zapakowane i osłonięte.

Urząd Miasta również prowadzi postępowanie w tej sprawie

Urząd Miasta prowadzi postępowanie w tej sprawie, które ma skutkować nakazem usunięcia odpadów z miejsca, które nie jest do tego przeznaczone:

Odnośnie składowanych odpadów na terenie przy ul. Kościuszki w Mikołowie, wyjaśniam iż Burmistrz Mikołowa w oparciu o art. 26 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 701 z późn. zm.) prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie nakazania posiadaczowi odpadów usunięcie ich z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania. Przedmiotowe postępowanie zakończy się wydaniem decyzji administracyjnej nakazującej usunięcie odpadów. Podczas prowadzonych czynności administracyjnych, dzięki zaangażowaniu Policji i Prokuratury, określono posiadacza odpadów oraz rodzaj odpadów. Dodatkowo w sprawę zaangażowana jest Straż Pożarna. Informację o zaistniałej sytuacji zgłoszono również do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach - informuje Tomasz Rogula, rzecznik prasowy urzędu miasta w Mikołowie.


Poniższa galeria zawiera zdjęcia sprzed interwencji straży pożarnej z 26 lipca.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Merak

    Wiedziolech co sie tam swieci,u mje na kosciuszki

  • Bienia

    Pięknie. Mój syn tamtędy do pracy chodzi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również