Wiadomości z Mikołowa

Lutowa sesja Rady Powiatu

  • Dodano: 2021-02-26 06:30, aktualizacja: 2021-02-25 19:56

Od podziękowań za 25 lat służby w mikołowskim garnizonie policji dla Dariusza Waligóry, który od wielu lat pełnił funkcję Zastępcy Komendanta Policji KPP Mikołów rozpoczęła się lutowa sesja Rady Powiatu.

Radni spotkali się 24 lutego w trybie zdalnym

W imieniu Zarządu Powiatu nadkomisarzowi podziękowania złożyli Starosta Mikołowski Mirosław Duży oraz Wicestarosta Tadeusz Marszolik, którzy wręczyli okolicznościowy zegar wykonany z okazji 20 lecia Powiatu Mikołowskiego. W imieniu Rady Powiatu podziękowania złożyła przewodnicząca Barbara Pepke.

Nadkomisarz Dariusz Waligóra przyznał, że choć przechodzi na stanowisko komendanta policji w Bieruniu, to pozostaje mieszkańcem naszego powiatu i jest otwarty na dalszą współpracę.

Lutowa sesja w głównej części była poświęcona drogom powiatowym

Rozpoczęło je przedstawienie sprawozdania z działalności Powiatowego Zarządu Dróg w minionym roku przez dyrektora PZD Edwarda Przybysza.

Wskazując na najważniejsze inwestycje realizowane w 2020 roku wymienił między innymi ul. Rybnicką w Gostyni oraz Żorską w Orzeszu, zaś wśród najważniejszych zadań na ten rok wymienił przebudowę ul. Pszczyńskiej i Konstytucji 3 Maja w Mikołowie czy też ulicę Chopina w Łaziskach Górnych.

– Jesteśmy już po przetargu i koszt tej inwestycji to prawie milion złotych – poinformował dyrektor PZD. - W tym roku nowa nawierzchnia ma zostać położona na ulicy 1 Maja w Łaziskach Górnych jak też ulicy Chudowskiej w Ornontowicach.

– Planowane jest również zakończenie przebudowy ulic św. Jana Pawła II i Ogrodowej w Łaziskach Górnych – zaznaczył dyrektor Edward Przybysz.

Za przyjęciem sprawozdania głosowało 20 radnych

W zdalnym posiedzeniu uczestniczył również naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Mikołowie Lucjan Kret, który przedstawił dane dotyczące bezpieczeństwa na drogach powiatowych. Jak przyznał na terenie powiatu mikołowskiego mamy 570 kilometrów dróg, w tym 154 kilometry powiatowych.

– Najwięcej zdarzeń drogowych z udziałem pieszych mamy na drogach powiatowych, dlatego też chcemy położyć szczególny nacisk na bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych poprzez ich doświetlenie, wydzielenie i odpowiednie oznakowanie – zaznaczył naczelnik WRD.

Wicestarosta Tadeusz Marszolik przyznał, iż w najbliższym czasie planowana jest lustracja przejść dla pieszych. Powstanie także opracowanie wskazujące jakie standardy bezpieczeństwa mają one spełniać.

Na lutowej sesji radni podjęli również uchwały dotyczące zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na okres 2021 do 2032 roku, przegłosowali także zmiany w budżecie. Uchwalono plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli. 20 głosami "za", przy jednym wstrzymującym Rada Powiatu przegłosowała „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Mikołowskiego na lata 2021-2026 z perspektywą na lata 2027-2032”.

Przedstawiając pracę Zarządu Powiatu starosta Mirosław Duży, poinformował między innymi o spotkaniu wójtów i burmistrzów naszych pięciu gmin z przedstawicielami spółki Centralny Port Komunikacyjny.

– Przedstawiono nam kilka różnych rozwiązań lecz nasza propozycja, którą wskazaliśmy, nie będzie nawet rozpatrywana. Mamy przygotowane stanowisko i będziemy popierać dalsze protesty – zaznaczył.

Na tej samej sesji radni zajęli stanowisko w kwestii wniosku stowarzyszenia Mieszkańców Nowy Świat-Wymyślanka skierowanego do Rady Miejskiej Mikołowa o podjęcie działań w celu utworzenia strefy przemysłowej z możliwością prowadzenia legalnej działalności przemysłowej w Mikołowie.

Pełna relacja z sesji na e-sesja na stronie mikolowski.pl.

Komentarze (1)    dodaj »

  • jorguś

    Panie Naczelniku WRD dlaczego nie można spotkać Pana ludzi w Bujakowie, Paniowach czy Mokrem, czyżby omijali te dzielnice bo trudniej w nich zarobić? Coś tam wspomina Pan o bezpieczeństwie pieszych, dlaczego WRD nie interweniuje w sprawie braku przejść dla pieszych na ul Przelotowej w obrębie przystanków autobusowych na skrz. Wolności i Darwina oraz przy ul Kąty oraz w sprawie rozpadającego się i zwężonego mostu również w Paniowach na Przelotowej gdzie kierowcy gnają jak szaleni? Czyżby bojąc się starosty czekał Pan na tragedię? Panie Duży gdzie dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych? Dlaczego sąsiednie miasta w ramach ochrony środowiska dofinansowują tego typu instalacje czy pompy ciepła a nasze miasto nie? Czy jako Mikołowianie i obywatele płacący podatki jesteśmy Polakami gorszej kategorii że nie zasługujemy na wsparcie w tak ważnej kwestii?...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również