Wiadomości z Mikołowa

Liceum w ornontowickim ZSP do likwidacji? Radni Powiatu Mikołowskiego podejmą decyzję

  • Dodano: 2022-01-26 12:45

Na dzisiejszej sesji Rady Powiatu Mikołowskiego radni podejmą decyzję dotyczącą likwidacji liceum ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Ornontowicach.

Powiat Mikołowski ma zamiar wyłączyć z działania Liceum Ogólnokształcące z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ornontowicach przy ul. Dworcowej 1. Radni będą głosować nad projektem uchwały dotyczącej likwidacji szkoły podczas środowej sesji Rady Powiatu Mikołowskiego 26 stycznia 2022.

Zgodnie z planem Liceum Ogólnokształcące miałoby zostać rozwiązane do końca sierpnia tego roku, gdyż organ prowadzący, czyli w tym przypadku powiat jest zobowiązany na co najmniej 6 miesięcy przed terminem likwidacji, powiadomić o tym fakcie rodziców uczniów, pełnoletnich uczniów i właściwego kuratora oświaty. Dlaczego jednak placówka ma uleć likwidacji?

LO w ornontowickim ZSP do likwidacji? Radni podejmą decyzję

Inicjatywę w likwidacji LO działającego w ramach Zespołu Szkół Ponadpodstawowych wykazał sam dyrektor ZSP. Zarząd Powiatu Mikołowskiego otrzymał bowiem pismo w sprawie wyrażenia zgody i podjęcia działań mających na celu wyłączenie, a w następstwie likwidację liceum.

Warto przypomnieć, że liceum działało w latach 2002-2007, lecz kolejne lata nie przynosiły nowych uczniów, a próby ich pozyskania okazały się nieskuteczne. Obecnie Liceum Ogólnokształcące w ramach Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nie posiada uczniów – jest zatem praktycznie martwą jednostką edukacyjną.

Dodatkowo, Rada Pedagogiczna szkoły podczas posiedzenia we wrześniu ubiegłego roku przychyliła się do zamiaru likwidacji LO.

Zgodnie z art. 89 ust. 1 ustawy z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe – szkoła publiczna może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu, a także kształcącej w tym samym lub zbliżonym zawodzie. [Ś] Szkoła lub placówka publiczna prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego może zostać zlikwidowana po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Samo wyłączenie Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ornontowicach oraz jego likwidacja jest wyłącznie formalnością i nie generuje jakichkolwiek kosztów finansowych.

Z uwagi na fakt, iż szkoła od 2008 roku nie dokonała naboru – nie ma uczniów i rodziców uczniów, których należałoby powiadomić – informuje naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego, Iwona Smorz.

Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji szkoły jest pierwszym etapem w procedurze likwidacyjnej.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Joanna

    Czy likwidacja liceum, akurat w czasie, kiedy szkoły podstawowe opuszczą dwa kolejne, wyjątkowo liczne (sześciolatki) roczniki jest rozsądna?

  • Doradca zawodowy

    Oni mają iść do techników i szkół branżowych, nie do LO, takie są wytyczne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również