Wiadomości z Mikołowa

Jak udzielić pierwszej pomocy osobie wychłodzonej? Sprawdź jak możesz pomóc

 • Dodano: 2021-01-04 07:00, aktualizacja: 2021-01-03 22:36

Niskie temperatury zagrażają życiu i zdrowiu bezdomnym. Warto wiedzieć jak pomóc osobie wychłodzonej. Wychłodzenie organizmu czyli hipotermia następuje wtedy, gdy temperatura ciała spada poniżej niezbędnego minimum 36,6 st. C. Lekkie wychłodzeniu organizmu grozi przeziębieniem. Silne wychłodzenie grozi śmiercią. Jakie są objawy wychłodzenia i co robić w przypadku hipotermii?

Jakie są objawy wychłodzenia?

Nasz organizm wysyła jednak wyraźne sygnały, że dzieje się coś niedobrego. Podstawowym, najwcześniejszym objawem wychłodzenia są dreszcze. Pojawia się tzw. gęsia skórka, skóra jest blada i zimna, wargi są sine a tętno i oddech przyspieszone. Stan, w jakim pojawia się znaczny spadek temperatury ciała połączony z zaburzeniem zdolności wytwarzania ciepła nazywa się hipotermią.

Wyróżnia się trzy stopnie hipotermii ze względu na głębokość obniżenia temperatury ciała

 1. Lekki (temperatura ciała spada do 32-35 C), charakteryzujący się uczuciem marznięcia, skóra jest blada i zimna. Występują dreszcze i drżenie mięśni. Słabną ramiona i nogi, dołączają zawroty głowy, niepokój i dezorientacja.
 2. Średni (temperatura ciała spada do 30-32 C), w którym następuje stadium wyczerpania, objawy hipotermii lekkiej nasilają się. Dodatkowo pojawia się brak wrażliwości na bodźce i sztywnienie mięśni. Przechłodzony organizm dostaje skurczów mięśni, zachowuje się apatycznie i cierpi na zaburzenia świadomości, które powodują zobojętnienie na własny los (poszkodowany nie jest w stanie sobie pomóc).
 3. Ciężki (temperatura ciała spada poniżej 30 C) - człowiek jest w stanie bezwładności. Poszkodowany nie odczuwa bólu, zachowaniem przypomina osobę po spożyciu alkoholu. Jego mowa jest bełkotliwa i występuje upośledzenie koordynacji ruchowej. Puls jest słabo wyczuwalny a oddech wolny i płytki. Zanika reakcja źrenic na światło, co jest spowodowane niedotlenieniem mózgu. Poszkodowany ostatecznie traci przytomność.

Gdy zauważymy osobę z objawami wychłodzenia należy

 1. Sprawdź czy jest bezpiecznie.
 2. Załóż rękawiczki.
 3. Oceń stan ogólny poszkodowanego (sprawdź przytomność i oddech)
 4. Wezwij pogotowie
 5. Zabezpiecz poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem:
 • gdy jest to możliwe przenieś lub zaprowadź poszkodowanego do ciepłego pomieszczenia , w innym przypadku staraj się znaleźć miejsce osłonięte od śniegu, wiatru i deszczu,
 • jeżeli ubranie poszkodowanego jest mokre należy jak najszybciej je zdjąć bez zbędnego poruszania poszkodowanego (np. rozcinając je),
 • w przypadku podejrzenia odmrożenia okolic uszów, nosa, rąk i stóp należy rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają prawidłowe krążenie,
 • poszkodowanego okryj kocem lub folią izotermiczną złotą stroną do góry, dodatkowo wskazane jest okrycie szyi i głowy co zmniejszy utratę ciepła.
 1. Gdy poszkodowany jest przytomny możemy podać do picia gorące napoje (wskazane są z dużą zawartości cukru np. z sokiem malinowym). W żadnym przypadku nie podajemy alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym potęguje oziębienie organizmu.
 2. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń skóry zabezpiecz je suchym opatrunkiem.
 3. W przypadku , gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a ma czynności życiowe ułóż ją w pozycji bezpiecznej, która zapewni swobodne oddychanie.
 4. Stale kontroluj oddech poszkodowanego.
 5. Kiedy dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia przystąp do resuscytacji krążeniowo – oddechowej, wezwij pogotowie ratunkowe.

W żadnym przypadku NIE WOLNO

 • pocierać stóp i rąk poszkodowanego, ponieważ możemy spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry (nie wolno również nacierać śniegiem!);
 • zostawić poszkodowanego samego;
 • gwałtownie poruszać poszkodowanym, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również