Wiadomości z Mikołowa

Górnośląskie Stowarzyszenie Diabetyków o możliwości współpracy z Powiatem Mikołowskim

  • Dodano: 2023-03-16 06:15, aktualizacja: 2023-03-16 06:30

O możliwościach wzajemnej współpracy władze powiatu rozmawiały z nowym zarządem Górnośląskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Mikołowie. W spotkaniu z reprezentującymi Stowarzyszenie Grzegorzem Błaszczykiem i Gabrielą Adam udział wziął Starosta Mikołowski Mirosław Duży oraz członkini Zarządu Powiatu Grażyna Nazar. Uczestniczyli w nim również Aleksandra Łataś-Makuch, naczelnik Wydziału Rozwoju, Zdrowia i Promocji Starostwa Powiatowego oraz Edward Dawidowski z Zespołu ds. Mediów i Informacji.

Przedstawiciele liczącego w naszym powiecie 69 członków Stowarzyszenia poinformowali m.in. o planowanej na początek kwietnia profilaktycznej akcji przesiewowej skierowanej do mieszkańców naszego powiatu. Dzięki grantowi, który diabetycy uzyskali z Urzędu Miasta w Mikołowie pod kątem poziomu cukru we krwi przebadani zostaną mieszkańcy naszych gmin. Akcja przeprowadzona zostanie w domach kultury w Mikołowie i Wyrach (Dom Kultury w Gostyni) oraz Dziennym Domu "Senior +" w Łaziskach Górnych.

Górnośląskie Stowarzyszenie Diabetyków o możliwości współpracy

Cukrzyca jest obecnie chorobą społeczną, na którą zapada coraz większa liczba osób. Na świecie co 5 sekund diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby. Co 10 sekund ktoś umiera z powodu powikłań tej choroby. Na całym świecie według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z cukrzycą zmaga się już 285 milionów pacjentów. Szacowana liczba chorych w Polsce wynosi ponad 2,17 miliona, czyli ponad 5 proc. naszego społeczeństwa, ponad 450 tys. osób nie jest świadomych swojej choroby.

W ostatnich latach cukrzyca zyskała wysoką rangę w hierarchii najważniejszych problemów zdrowotnych świata. W 2006 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) uchwaliła rezolucję, uznając plagę cukrzycy za pierwszą, niezakaźną epidemię współczesnej cywilizacji.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą jest obchodzony 27 czerwca, dla upamiętnienia odkrycia insuliny – leku, dzięki któremu cukrzyca z choroby nieuleczalnej stała się chorobą przewlekłą. Możesz ograniczać jej skutki, jednak musisz się stale kontrolować i obserwować swój organizm. Zmień tryb życia, zadbaj o właściwą dietę i ruch. Zgodnie z raportem WHO cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych. Jest też siódmą najczęściej występującą przyczyną zgonów. Pocieszające jest to, że jako pacjenci mamy wpływ na to, jak cukrzyca się rozwija, nie jesteśmy bezradni.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również