Wiadomości z Mikołowa

“Chleb i sól" 27 stycznia w kinach. Spotkanie z twórcami w katowickim Światowidzie

  • Dodano: 2023-01-24 16:00

25 stycznia w katowickim kinie Światowid odbędzie się pokaz przedpremierowy filmu “Chleb i sól”, zdobywcy Nagrody Specjalnej Orizzonti na MFF w Wenecji w 2022 roku. W głównych bohaterów wcielili się Tymoteusz i Jacek Biesowie.

Dzieło Damiana Kocura przedstawia historię Tymoteusza, pianisty i studenta Warszawskiej Akademii Muzycznej, który wraca do rodzinnego miasteczka w trakcie przerwy międzysemestralnej. W mieście pozostali koledzy Tymka, ale także jego młodszy brat Jacek, który mimo wielkiego talentu nie dostał się na Akademię Muzyczną i spędza czas z kolegami.

Luźną inspiracją do stworzenia filmu była prawdziwa historia, która kilka lat temu miała miejsce w Ełku. To również odniesienie do dokonań i myśli Rene Girarda, francuskiego antropologa i filozofa, który badał koncepcję przemocy jako regulatora napięć społecznych i stworzył model kozła ofiarnego.

To film nie tyle o braku tolerancji, ile o przemocy jako takiej, ponieważ ona pojawia się w różnych scenach i kontekstach. Za każdym razem jest to przemoc skierowana wobec tych, którzy są potencjalnie słabsi od nas, np. dzieci lub osób, które nie są zasymilowane z resztą społeczeństwa, stanowią mniejszość. Pracownicy baru są mieszkańcami naszego kraju, po swojemu próbują się tutaj odnaleźć – wyjaśnił w rozmowie z Polską Agencją Prasową Damian Kocur.

“Chleb i sól” w kinach już od 27 stycznia. Spotkanie z twórcami w Światowidzie

Film uznany przez środowisko filmowe i wielu krytyków za jeden z najlepszych debiutów fabularnych ubiegłego roku wreszcie będzie można obejrzeć na ekranach kin w całej Polsce. Zanim zobaczą go wszyscy, twórcy ruszyli w trasę po kraju z pokazami przedpremierowymi - w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i Lublinie.

Ostatnie z nich odbędzie się już jutro, 25 stycznia o godz. 19.00 w katowickim kinie Światowid.

Po pokazie widzowie zyskają okazję do porozmawiania z twórcami - reżyserem, Damianem Kocurem oraz Tymoteuszem Biesem i Jackiem Biesem, które poprowadzi Adrian Chorębała.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również