Wiadomości z Mikołowa

30 dni na rejestrację oraz zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu

  • Dodano: 2021-02-04 06:30, aktualizacja: 2021-02-07 21:30

Od początku 2021 r. osoby, które kupiły lub sprzedały pojazd, ponownie mają tylko 30 dni na jego rejestrację oraz zgłoszenie nabycia czy zbycia.

O ile to pierwsze wymaga wizyty w urzędzie, to zgłoszenia można dokonać przez internet i uniknąć nie tylko kolejek, ale też kary

W marcu 2020 roku ze względu na epidemię koronawirusa wydłużono czas zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdu z 30 do 180 dni. Jednak od stycznia przywrócone zostały dawne terminy. Obecnie znów wynosi on 30 dni, a za niedopełnienie obowiązku grozi kara - od 200 do 1000 zł. Terminy dotyczące kar liczone są od momentu przyjęcia dokumentów przez urząd.

Osoba, która kupiła pojazd i musi go zarejestrować, nie uniknie wizyty w urzędzie. Inaczej jest jednak w przypadku klientów, którzy chcą zgłosić zbycie lub nabycie pojazdu. Wystarczy dysponować profilem zaufanym, by załatwić to z domu poprzez stronę gov.pl. Takie rozwiązanie z jednej strony jest wygodniejsze, a z drugiej przyczynia się do zmniejszenia ruchu w urzędach, które muszą odwiedzić osoby rejestrujące pojazdy.

- W naszym starostwie czas oczekiwania na rejestrację pojazdu nowego i sprowadzonego to ok. 2-3 dni, natomiast przerejestrowanie z innego powiatu oraz w ramach powiatu około tygodnia. Może jednak potrwać kilka dni dłużej w zależności od liczby złożonych wniosków - wyjaśnia Anna Krekora-Górniok zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji i Transportu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również