Wiadomości z Mikołowa

Zakup mieszkania w Bułgarii: rekomendacje ekspertów

 • Dodano: 2024-02-28 10:30, aktualizacja: 2024-03-06 13:16

Bułgaria to wspaniały kraj, który przyciąga turystów najczystszymi plażami Morza Czarnego, w tym tymi oznaczonymi „błękitną flagą”, doskonale urządzonymi ośrodkami narciarskimi, dużą ilością źródeł mineralnych i skoncentrowanych wokół nich ośrodków wypoczynkowych, jak również ciekawym dziedzictwem historycznym, w tym obejmującym obiekty chronione przez UNESCO. Każde bułgarskie miasto jest wyjątkowe, ma unikalną duszę, w której łączy się europejska tradycja i specyficzny bałkański koloryt. Nic więc dziwnego w tym, że bułgarskie nieruchomości, a przede wszystkim różnej klasy mieszkania wzbudzają zainteresowanie wśród polskich inwestorów. Które z nich rzeczywiście zasługują na uwagę? O tym opowiadają eksperci firmy Bulgariadom, od lat pracujący na bułgarskim rynku nieruchomości.

Dlaczego nieruchomości w Bułgarii cieszą się popularnością?

W naszych czasach mieszkanie z widokiem na morze to opłacalna inwestycja, która wraz z upływem lat nie traci na popularności. Ponadto atutami zakupu nieruchomości w Bułgarii będą:

 • przystępna cena mieszkań i willi;
 • niewysokie koszty życia;
 • stały przypływ turystów;
 • unikalna lokalizacja kraju, piękno jego natury i komfortowy klimat;
 • dobrze rozwinięta infrastruktura i sieć transportowa, wygodna do podróżowania po Europie;
 • dostępność obiektów społecznych, szkół, przedszkoli;
 • ogólnie wysoki poziom życia

Gdzie szukać nieruchomości w Bułgarii?

Jeśli interesuje Cię zakup mieszkania lub willi w Bułgarii, szczególną uwagę warto zwrócić na te nieruchomości, które są położone nad wybrzeżem Morza Czarnego. Wyboru najlepiej dokonywać w parze z doświadczonym agentem nieruchomości, dodatkowo warto pamiętać o następujących ogólnych kwestiach związanych z podobnymi zakupami:

 • na południu jest znacznie więcej nowych (zbudowanych po 2010 roku) osiedli niż na północy;
 • mieszkania na południu są oferowane na drugiej, trzeciej, a nawet czwartej i piątej linii od morza;
 • północ kraju cechuje o wiele bardziej bogata przyroda, a więc można tu znaleźć nieruchomości z bardzo ciekawym ukształtowaniem terenu;
 • północne kurorty oferują bardziej wyrafinowany wypoczynek.

Ceny mieszkań w Bułgarii stale rosną, chociaż nadal pozostają jednymi z najbardziej dostępnych w Europie (średnio wzrost stanowi 2,5-5,5%). W 2024 roku ceny mieszkań na rynku wtórnym zaczynały się od 50 tysięcy euro, a nowych budynków - od 70 tysięcy. Ostateczny koszt zależy jednak od wielu czynników - wykończenia, dzielnicy, odległości od centrum itp.

Poza Warną, warto też rozważyć zakup nieruchomości w Burgasie, drugim co do wielkości mieście na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Położone jest pomiędzy morzem a dwoma jeziorami, ale poza wspaniałym wypoczynkiem na łonie natury oferuje także doskonałe przeżycia kulturalne, dzięki którym turyści mogą wtopić się w życie kulturalne kraju. W Burgasie jest filharmonia, teatr operowy, teatr dramatyczny i teatr lalek. Na wybrzeżu znajduje się wiele kawiarni i restauracji z malowniczym widokiem na morze. W odległości 25 kilometrów od Burgas znajduje się miejscowość Złote Piaski, gdzie głównie są zbudowane nowoczesne wielopiętrowe budynki i kompleksy.  

Innymi miastami, w których warto poszukać nieruchomości w Bułgarii, są: Ałbena, małe miasteczko wypoczynkowe w odległości 35 kilometrów od Warny, a także Słoneczny Brzeg i Złote Piaski. Taka inwestycja będzie szczególnie opłacalna dla tych osób, które planują wynajmować nabyte mieszkania lub wille turystom. Zwrot z tego typu inwestycji jest możliwy w ciągu nawet 3-5 lat.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.