Wiadomości z Mikołowa

Ubezpieczenie dziecka uprawiającego sport – czy NNW szkolne wystarczy?

  • Dodano: 2023-09-04 18:30, aktualizacja: 2023-09-08 08:46

Dzieci nie tylko się uczą, ale także chodzą na lekcje WF-u, grają w różne gry na boiskach czy chodzą na dodatkowe zajęcia sportowe. Czy wykupywane NNW dziecka również chroni je podczas takich aktywności? Przyjrzeliśmy się temu zagadnieniu!

Na początku roku rodzice otrzymują oferty ubezpieczenia NNW szkolnego. To opcja grupowa, która jest tania, ale ma często niskie sumy ubezpieczenia, co przekłada się na niższe odszkodowanie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by rodzice sami znaleźli ubezpieczenie i wykupili je na dziecko – opis najlepszych NNW szkolnych znajdziesz na https://mubi.pl/nnw-szkolne/.

NNW szkolne a sport

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują NNW szkolne, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które obejmuje ochroną uprawianie sportu. Od razu trzeba powiedzieć, że nie dotyczy to wszystkich dyscyplin – nie są nią objęte sporty ekstremalne czy zarobkowe uprawianie sportu.

Warto także pamiętać, że NNW szkolne to dobrowolne ubezpieczenie. Oznacza to, że jego warunki mogą różnić się u poszczególnych ubezpieczycieli, ponieważ kształtują oni je we własnym zakresie.

Oczywiście zdecydowana większość świadczeń i zakres ochrony będą u wszystkich ubezpieczycieli podobne – w końcu to ten sam produkt ubezpieczeniowy. Jednak sumy ubezpieczeń czy dodatkowe usługi mogą się różnić, dlatego zawsze warto dokładnie przejrzeć ofertę i zajrzeć do OWU (ogólne warunki ubezpieczeń). A gdzie działa NNW szkolne?

Ubezpieczenie NNW szkolne (sportowe) działa na terenie placówki oświaty, w domu czy na podwórku. Co ważniejsze, ochrona nie wygasa z końcem roku szkolnego, ale trwa także podczas wakacji, ponieważ to roczne ubezpieczenie. Należy jednak sprawdzić, czy jego zakres ochrony ograniczony jest do terytorium Polski, czy będzie wsparciem także podczas zagranicznej podróży – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Z ubezpieczenia NNW szkolnego sportowego zostanie wypłacone odszkodowanie, gdy dojdzie do uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia czy śmierci dziecka na skutek nieszczęśliwego wypadku. Dodatkowo finansowe wsparcie zostanie wypłacony w przypadku urazu, takiego jak złamanie ręki, skręcenie kolana czy zwichnięcie barku (to tylko przykłady).

NNW szkolne to także pokrycie kosztów

Ubezpieczyciel w przypadku nieszczęśliwego wypadku dziecka może pokryć koszty pobytu w szpitalu (hospitalizacji) rehabilitacji, niezbędnej operacji plastycznej czy pomocy psychologicznej do określonej kwoty. Zapłaci także za korepetycje, gdy dziecko z powodu wypadku nie będzie mogło uczęszczać na lekcje czy nawet wypłaci określoną sumę za opłaconą wycieczkę, na którą dziecko nie pojechało.

Pamiętajmy, że ubezpieczyciele określają limity odpowiedzialności, czyli maksymalne kwoty, które wypłacą w danej sytuacji. Może być też tak, że limit będzie wskazywał, ile razy w ciągu roku można skorzystać z danego wsparcia.

Przykłady ubezpieczenia sportowego dla dziecka

W Generali ubezpieczenie NNW sportowe dla dziecka można kupić już za 37 zł za cały rok ochrony. To Pakiet Oszczędny z najniższymi sumami ubezpieczeń. Ubezpieczyciel ten oferuje także do wyboru Pakiet Optymalny (65 zł), Pakiet Maksymalny (95 zł) oraz Pakiet Prestiż (181 zł).

W Pakiecie Prestiż suma ubezpieczenia oraz limity dla poszczególnych świadczeń są zdecydowanie najwyższe. Na przykład dla trwałego uszczerbku z progresją wynosi on 50 000 zł, a w Pakiecie Oszczędnym 10 000 zł. Natomiast za pobyt w szpitalu Generali może maksymalnie wypłacić od 4 000 zł do 10 000 zł w zależności od wybranego pakietu.

Compensa oferuje 3 warianty ubezpieczenia sportowego dla dziecka: Wariant A (59 zł), Wariant B (85 zł) oraz Wariant C (145 zł). Za trwały uszczerbek na zdrowiu ubezpieczyciel wypłaci maksymalne odszkodowanie w zależności od wybranej opcji od 30 000 zł aż do 100 000 zł.

Ubezpieczenie sportowe dla dzieci można kupić także w TU UNIQA. Do wyboru są 3 pakiety: Psotnik (35 zł), Urwis (45 zł) oraz Nicpoń (65 zł). W przypadku trwałego uszczerbku odszkodowanie może wynieść w zależności od pakietu od 15 000 zł do 25 000 zł.

Oczywiście każdy pakiet u wszystkich ubezpieczycieli zawiera wiele innych świadczeń, które są standardowo oferowane w NNW szkolnym.

Kiedy ochrona nie zadziała podczas uprawiania sportu?

W ogólnych warunkach ubezpieczenia NNW szkolnego zazwyczaj możemy przeczytać, że ochrona nie działa, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka, ekstremalnych i wyczynowego uprawiania sportu.

Compensa wskazuje, że ochroną nie są objęte sporty ekstremalne, zarobkowe oraz sporty walki i ochrony – nie dotyczy to aikido, judo, capoeiry, jujitsu, karate, kendo, kung-fu, taekwondo, tai chi, zapasów i kursów samoobrony odbywających się w placówce oświaty.

Generali do wyłączeń zalicza wyczynowe uprawianie sportu, chyba że osoba ma ukończone 18 lat. NNW szkolne nie obejmuje sportów wysokiego ryzyka – można na nie wykupić odpowiednie rozszerzenie dotyczące takiej aktywności. 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.