Wiadomości z Mikołowa

Survival - idea, tryb życia czy dodatek do terapii?

  • Dodano: 2022-10-24 08:30, aktualizacja: 2022-10-24 08:52

Z roku na rok obserwuje się coraz częstsze zainteresowanie sztuką survivalu. Dotyczy ona bezpośrednio przebywania na łonie natury w grupie lub samotności – w dużej mierze rozchodzi się tu o umiejętność przetrwania w sytuacjach awaryjnych, takich jak przeżycie z dala od cywilizacji i udogodnień technologicznych, których doświadcza się na co dzień. Na tematyce survivalowej opiera się obecnie wiele gier, a i rośnie grono ludzi zafascynowanych tą tematyką; chcących spróbować swoich szans w rzeczywistości. Dla wielu osób odcięcie się od bodźców regenerowanych przez współczesny świat jest formą terapii – człowiek w dziczy wraca do instynktów pierwotnych, a jego zmysły zaczynają się wyostrzać. W dodatku to idealne wyjście na lepsze poznanie siebie i swoich możliwości. Jednak do wypadu survivalowego wpierw wypada się szczegółowo przygotować.

Survival kit – czyli co zabrać ze sobą w podróż, aby przetrwać

Nie iść przygotowanym na survival to jak rzucić się z motyką na pełne słońce – nieodpowiedzialnie, a przy okazji szkodliwie dla swojego zdrowia. Dobry zestaw survivalowy musi dawać poczucie bezpieczeństwa, a wszystko w nim zawarte powinno być przydatne, a także wielofunkcyjne. Survival kit powinien pomóc w zapewnieniu niezbędnych rzeczy do życia, takich jak tlen, ciepło, woda, schronienie, pokarm, dobra kondycja fizyczna. Najlepsze zestawy survivalowe potrafią zapewnić człowiekowi przeżycie bez kontaktu z cywilizacją nawet przez kilka tygodni. Warto więc zorientować się w tym, co należy posiadać w specjalnym zestawie survivalowym. Wiele osób na pierwszym miejscu stawia nóż – jest on bowiem podstawą każdego zestawu – nóż składany, myśliwski ze stałą głownią...wszystko zależy od własnego komfortu. Niezależnie od formy, pomaga on w zdobyciu i odpowiednim przygotowaniu pożywienia, porąbania drewna na ognisko czy leśnych wykopkach w poszukiwaniu jadalnych korzeni bądź robaków, na które można zwabić ryby. Survival kit powinien zawierać również dobrą zapalniczkę i zestaw krzesiwa, a także kilka pudełek zapałek – ogień daje moc przygotowania dań, ogrzania się w chłodną noc, a także odstrasza on dzikie zwierzęta. Pozostając w tematyce żywiołów, warto spakować ze sobą bidon ze specjalnym filtrem czy naczynie do zagotowania wody – w końcu woda źródlana czy prosto z potoku jest obfita w drobnoustroje, mogące być szkodliwymi dla człowieka. Jedzenie jest kolejną częścią, bez której człowiek nijak się nie obejdzie – w survivalu zazwyczaj są to racje żywnościowe. Suszone mięsko, konserwy, czekolada, herbatniki... to tylko jedne z wielu produktów, które zapewnią ci przetrwanie na dłuższy czas. Powinno się również zainwestować w specjalną odzież ochronną, odporną na warunki atmosferyczne, a także apteczkę pierwszej pomocy.

Uzbrojeni po zęby. Jak skompletować swój własny zestaw survivalowy?

Jeżeli chcesz samodzielnie stworzyć zestaw przetrwania, jest to bardzo możliwe – wystarczy znaleźć specjalistyczny sklep, najlepiej związany z myślistwem, gdyż to właśnie tego rodzaju przedsiębiorstwa posiadają w swojej ofercie wiele elementów związanych bezpośrednio z survivalowym życiem. Jednym z nich jest Cyngiel – sklep, który oferuje szeroki wybór produktów takich jak noże, rękawiczki, latarki oraz przedmioty ochrony własnej. Po kliknięciu w link https://cyngiel.com.pl/ zapoznać się można z pełną ofertą sklepu. Każdy miłośnik survivalu, niezależnie od posiadanego doświadczenia, ma szansę znaleźć coś typowo dla siebie i skompletować swój własny kit survivalowy. Oczywiście należy pamiętać przy tym o odpowiedzialności, jaką niesie funkcjonowanie z dala od dziczy – w wielu momentach trzeba przede wszystkim polegać na własnej sile i samozaparciu; przedmioty zaś mają być sporym ułatwieniem w podróży.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.