Wiadomości z Mikołowa

Podatki w Holandii. Najważniejsze informacje dla zatrudnionych Polaków

  • Dodano: 2023-07-21 12:30

Niderlandy, czyli Holandia, to częsty kierunek polskich emigrantów zarobkowych. Polacy wybierają je ze względu na możliwość podjęcia dobrze płatnej pracy w wielu zawodach. Dotyczy to zarówno zatrudnienia na cały rok, jak i prac sezonowych lub dostępnych przez agencje pośrednictwa pracy. Bez względu na charakter zatrudnienia i czas jego trwania pracownicy w Niderlandach mają obowiązek odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy. Na jakich zasadach działa Belastingdienst?

  1. Belastingdienst, czyli niderlandzki urząd skarbowy
  2. Rozliczenie podatków w Niderlandach
  3. Ulgi podatkowe - które są popularne w Niderlandach?

Belastingdienst to odpowiednik polskiego urzędu skarbowego na terenie Niderlandów. Polacy mają obowiązek rozliczenia podatków w Holandii na podstawie numeru BSN, jeśli przebywają w Niderlandach dłużej niż 4 miesiące. W pozostałych przypadkach również odprowadzają zaliczki na podatek, lecz nie muszą załatwiać formalności związanych z nadaniem BSN. Dowiedz się więcej o działaniu Belastingdienst i podatkach w Niderlandach.

Belastingdienst, czyli niderlandzki urząd skarbowy

Belastingdienst na początku każdego roku wysyła wezwanie do rozliczenia podatku. Korespondencja tego typu nigdy nie powinna być lekceważona, gdyż należy wyjaśnić pismo, nawet gdy nie ma się obowiązku rozliczenia podatków w Niderlandach. Kary za brak rozliczenia są wysokie, lecz spotkanie z urzędnikiem wcale nie jest stresujące. Urząd skarbowy w Niderlandach wymaga rozliczenia zaliczek przez każdego obywatela holenderskiego i cudzoziemca, który przebywa na terenie Niderlandów przez okres dłuższy niż 4 miesiące.

Rozliczenie podatków w Niderlandach

Rozliczenie podatków w Niderlandach odbywa się na podstawie numeru BSN, który działa podobnie jak numer PESEL w Polsce. BSN ma 9 cyfr i służy do załatwiania większości spraw administracyjnych w kraju. Z jego pomocą można nie tylko sprawdzić prawidłowość naliczenia podatków, ale i skorzystać z licznych ulg podatkowych. Dzięki nim w ciągu roku można zaoszczędzić kilkaset euro, które można przeznaczyć na dowolny cel.

Urząd podatkowy w Niderlandach daje możliwość korzystania z ogólnej ulgi podatkowej dla osób, które większość dochodów osiągnęły w Holandii. Jeśli rocznie jest to powyżej 90%, pracownik może się do niej zgłosić, a następnie skorzystać z kolejnych ulg. Nie musi przy tym przechodzić przez czasochłonne procedury, gdyż w razie potrzeby może poprosić o pomoc specjalistów. W ten sposób odzyskanie nadpłaty podatku nie wymaga biegłej znajomości języka i prawa w Niderlandach.

Ulgi podatkowe - które są popularne w Niderlandach?

Do korzystania z dodatkowych ulg podatkowych w Niemczech konieczne jest posiadanie prawa do ulgi ogólnej. Przysługuje ona obywatelom i cudzoziemcom, którzy 90% dochodów osiągnęli w Holandii. Ulga jest dostępna po uzyskaniu i złożeniu zaświadczenia o dochodach w kraju zamieszkania. Prócz niej pracownik ma możliwość skorzystania z ulgi za rozłąkę. Prawo do jej otrzymania przysługuje, gdy partner podatnika przebywa w innym państwie. Ulga na dziecko jest z kolei przeznaczona dla podatników, którzy mają dzieci do 12. roku życia. Dziecko musi być zameldowane pod wspólnym adresem na terenie Niderlandów lub w Polsce.

Dzięki ulgom podatkowym wysokość należnego podatku w Belastingdienst można znacznie obniżyć. Polacy mogą korzystać z tych samych ulg co Holendrzy bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane formalności. Prawa jest jednakowe dla obywateli i cudzoziemców z całej Unii Europejskiej, co ułatwia uzyskanie zwrotu nadpłaconych zaliczek na podatek dochodowy.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.