Wiadomości z Mikołowa

Jakie nosidło ergonomiczne wybrać

  • Dodano: 2021-12-15 12:15, aktualizacja: 2022-12-06 09:31

Jaki nosidełko ergonomiczne wybrać? Na, co zwrócić uwagę przy wyborze, który model będzie najlepszy? Noszenie to jedna z największych rozrywek dla większości noworodków i niemowląt a jednocześnie duży problem dla rodziców. W końcu to oni muszą nie tylko trzymać dziecko w ramionach, ale także monitorować jego prawidłową pozycję i bezpieczeństwo. Co rodzice powinni o nich wiedzieć?

Czym są nosidełka ergonomiczne?

Co oznacza noszenie ergonomiczne? To takie nosidełko, w którym dziecko znajduje się w ortopedycznie prawidłowej i bezpiecznej pozycji, nie odczuwa nacisku punktowego na żaden narząd. Nosidełka dla dzieci ergonomiczne to produkty z taśmami materiałowymi i bezpiecznymi klamrami z wytrzymałego materiału, które umożliwiają noszenie dziecka w pozycji siedzącej bezpośrednio przed rodzicem lub na plecach. Istnieją również plecaki dla wędrowców górskich, które są zintegrowane z plecakiem turystycznym. Niezależnie od rodzaju służą do ułatwienia wspólnych spacerów, podczas których dziecko znajduje się w bezpiecznej pozycji obok rodzica. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji rodzic nie tylko uwalnia ręce, ale także mniej obciąża kręgosłup. Te zalety sprawiają, że pojawia się coraz więcej tego typu produktów, które są szczególnie chętnie wybierane przez aktywnych rodziców.

Ergonomiczne nosidełka to:

  • Najbardziej ergonomicznymi nosidełkami są chusty zarówno dla dziecka jak i rodzica. Te z kolei są tkane i dziane. Chusta tkana bawełniana z powodzeniem posłuży przez cały okres, gdy maluch prosi aby wziąć go w ramiona.
  • Najbardziej zbliżone do chust pod względem właściwości i sposobu rozłożenia obciążenia są ergonomiczne chusty-plecaki. Takie nosidełko ma wyściełane plecy, aby zapewnić fizjologiczne zaokrąglenie pleców dziecka, wyściełane szelki i pasek, który owija się wokół ciała rodzica.To dzięki tej konstrukcji plecak, podobnie jak chusta, rozkłada obciążenie zarówno na ramiona, plecy, jak i biodra rodzica. Istnieją specjalne plecaki ergo, które mogą być używane dla noworodków. Posiadają specjalną wkładkę, za pomocą, której będzie można ułożyć maluszka poziomo lub pionowo, bez obawy o uszkodzenie kręgosłupa czy głowy. Maksymalna waga, jaką takie plecaki zwykle mogą wytrzymać, to nawet 18 kilogramów.

Plecak na nosidełko dla dziecka – czy to dobre rozwiązanie?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących użytkowania nosidełka jest dolna granica wieku dziecka. Większość ekspertów twierdzi, że wybór tego rozwiązania powinien być ściśle powiązany z poziomem jego rozwoju fizycznego. Oznacza to, że najlepszy czas na rozpoczęcie stosowania to moment, w którym dziecko już siedzi. Nie oznacza to jednak, że nie można ich wcześniej używać, ergonomiczne nosidełka wyposażone są w specjalne kołnierze podtrzymujące główkę dziecka. Dodatkowo pozwalają dziecku przyjąć pozycję bezpieczną dla jego rozwoju. Tego typu nosidełko można nosić już od około 3 miesiąca życia, choć maluszek nie powinien przebywać w nim przez wiele godzin.

Nosidełko ergonomiczne - jak wybrać?

Decydując się na zakup nosidełka, przede wszystkim musi być ono bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Najważniejszym punktem w tym przypadku jest pozycja i postawa, jaką dziecko przyjmuje nosząc go w nosidełku. Powinien mieć bezpieczne podparcie na całych plecach, miednica dziecka powinna być skierowana ku mamie (lub tacie), a nogi szeroko rozstawione w pozycji M, zwanej potocznie pozycją żaby. Ponadto dla dzieci w wieku od trzech do sześciu miesięcy konieczne jest zastosowanie modelu z kołnierzem podtrzymującym główkę, która w tym czasie jest jeszcze niestabilna.

Dla wygody każdy rodzic powinien również zapoznać się z systemem zapinania, regulacjami oraz sposobem wykonania pasów bezpieczeństwa. Wszystkie sprzączki powinny być łatwe w użyciu i trwałe. Z kolei szerokie i miękkie elementy nośne gwarantują komfort podczas długich spacerów. Nosidełka ergonomiczne muszą być również miękkie, klasyczne modele dla starszych dzieci mają znacznie sztywniejsze materiały.

W jakim wieku można używać nosidełka?

Jak już wspomniano, moment, w którym zaczyna się przygodę z noszeniem dzieci w nosidełku, powinien być dostosowany do rozwoju i potrzeb dziecka. Z reguły nie używa się ich przed ukończeniem trzech miesięcy. Należy jednak pamiętać, że dzieci szybko dorastają, dlatego konieczna jest wymiana nosidełka na większe lub modelu o nośności do 20 kg. Rozwiązaniem tego problemu są produkty z systemem regulacji, który pozwala na idealne dopasowanie podparcia do wzrostu dziecka.

Które ergonomiczne nosidełko wybrać dla swojego dziecka?

Rozważając wybór nosidełka dla noworodka lub niemowlęcia, zdecydowanie należy zwrócić uwagę na materiały, krawiectwo oraz informacje od producentów. Doświadczeni producenci akcesoriów dziecięcych mają zazwyczaj dużo większą wiedzę na temat projektowania niestandardowych rozwiązań. Dzięki temu noszenie maluszka jest znacznie wygodniejsze, wykonane z atestowanych materiałów i co najważniejsze całkowicie bezpieczne dla dzieci.

Nie można zapomnieć zwrócić uwagi na:

  • Materiały
  • Możliwość noszenia na plecach i brzuchu
  • Maksymalna waga dziecka
  • Dodatkowe usprawnienia (podparcie głowy dziecka)
  • Certyfikaty.

Wybór ergonomicznego nosidełka dla dzieci powinien być podyktowany przede wszystkim wiekiem i gotowością dziecka, a dopiero później ceną. Dzięki temu ma się pewność, że kupuje się rzecz bezpieczną dla dziecka.


Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.