Wiadomości z Mikołowa

Jak wybrać projekt domu?

  • Dodano: 2021-07-19 14:45

Budowa domu jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu człowieka. Dlatego projekt wymarzonego domu powinien być dobrze przemyślany. Sprawdź, jak wybrać idealny projekt domu!

Coraz więcej osób decyduje się na zakup gotowego projektu domu. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas jego realizacji. Podpowiadamy, jak wybrać projekt domu dopasowany do Twoich potrzeb.

Projekt domu - zapoznaj się z przepisami prawnymi

Przed rozpoczęciem projektowania domu, warto zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami prawnymi. Bardzo ważne jest przede wszystkim sprawdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, którym została objęta wybrana działka. Ten dokument określa warunki zabudowy, takie jak np. zasady kształtowania zabudowy, wskaźniki zagospodarowania terenu oraz parametry wysokości budynków. Należy pamiętać, że projekt domu powinien spełnić wszystkie wymagania zawarte w planie miejscowym. Nie można również zapominać o przepisach prawa budowlanego, dotyczących wymagań, które musi spełniać dom usytuowany na działce. Minimalna powierzchnia działki pod zabudowę wynosi 450m2, a szerokość działki nie może być mniejsza niż 14m.

Projekty domów – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przy wyborze projektu domu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy wybrany projekt odpowiada warunkom panującym na działce. Kolejną ważną kwestią jest koszt budowy, który zależy od różnych aspektów zawartych w projekcie – takich jak m.in. liczba pomieszczeń w domu czy konstrukcja dachu. Należy również zdecydować, jaką powierzchnię i ile kondygnacji ma mieć dom. Te parametry zależą przede wszystkim od liczby domowników oraz od ich potrzeb. Najczęściej wybierane są projekty domów o powierzchni 130-150m2. Taka wielkość jest idealna dla cztero- lub pięcioosobowej rodziny. Jeżeli chodzi o ilość kondygnacji, najbardziej popularne są projekty domów parterowych oraz z poddaszem użytkowym. W projekcie domu należy uwzględnić wszystkie potrzebne pomieszczenia – m.in. kuchnię, łazienkę, pokoje, a także spiżarnię czy garderobę. Należy także podjąć decyzję, czy w domu mają się znajdować kotłownia, a także piwnica lub suterena. Warto również pamiętać, że dom powinien być nie tylko komfortowy, ale także estetyczny. Dlatego bardzo istotna jest także jego stylistyka. Właściciele domu powinni wybrać projekt domu zgodny z ich preferencjami i gustem.

Indywidualne czy gotowe projekty domów?

Firmy projektowe oferują dwa rodzaje projektów domów: gotowe oraz indywidualne. Gotowy projekt domu jest idealny dla osób, którym zależy na krótkim czasie realizacji budowy. Sprawdzi się także w przypadku osób, które dysponują ograniczonym budżetem - projekty gotowe są znacznie tańsze niż indywidualne. Jeżeli zależy Ci na projekcie idealnie dopasowanym do Twoich wymagań, warto zdecydować się na zakup projektu indywidualnego. Takie rozwiązanie pozwala na dostosowanie wszystkich parametrów domu do potrzeb domowników.

Projekty domów – jak wybrać najlepszą firmę?

Jeżeli zależy Ci na profesjonalnym projekcie domu, warto skorzystać z usług firmy, która dostarcza wysokiej jakości gotowe oraz indywidualne projekty. Dzięki zróżnicowanej ofercie projektów możesz wybrać idealne parametry swojego wymarzonego domu. Warto również skorzystać z wyszukiwarki projektów online i znaleźć dom, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Możesz tam zobaczyć projekty domów jednorodzinnych, projekty domów piętrowych, a także projekty domów energooszczędnych.

Budowa lub kupno domu to dla wielu osób jedno z największych życiowych marzeń. Wymarzony dom powinien być zaprojektowany zgodnie z potrzebami i wymaganiami właścicieli. W celu zakupu idealnego projektu warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy projektowej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.