Wiadomości z Mikołowa

Jak wybrać najlepsze konto bankowe?

  • Dodano: 2022-10-21 05:45, aktualizacja: 2022-10-21 05:51

Wybór konta bankowego jest bardzo ważną kwestią. Trzeba zastanowić się do jakich celów i jak często będzie ono używane. Ofert kont bankowych jest bardzo dużo. Wybrane konto powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb, aby swobodnie korzystać z potrzebnych usług oraz niepotrzebnie nie płacić za usługi, których użytkownik nie potrzebuje. Czym się kierować, wybierając najlepsze konto bankowe dla siebie?

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste (bankowe) jest rachunkiem oszczędnościowo - rozliczeniowym. Jest to podstawowy produkt bankowy, umożliwiający zarządzanie finansami pojawiającymi się na koncie. Na konta bankowe najczęściej wpływają wynagrodzenia oraz pieniądze z innych źródeł dochodu (świadczenia socjalne, stypendia). Konto osobiste pozwala także realizować transakcje internetowe oraz dokonywać płatności w punktach usługowo-handlowych. Szeroka różnorodność oferowanych przez banki kont osobistych umożliwia idealnie dopasować rachunek bankowy do swoich potrzeb. Istnieje kilka rodzajów kont bankowych:

  • konto premium / VIP,
  • konto standard,
  • konto bankowe dla młodych,
  • konto bankowe dla dziecka,
  • konto oszczędnościowe,
  • konto walutowe.

Sprawdź MoneyCore - Serwis Finansowy

Rankingi kont bankowych

W wyborze najlepszego konta bankowego mogą pomóc dostępne w Internecie porównania kont osobistych. Najczęstszym kryterium wyboru jest cena. Nie zawsze jednak darmowe konto będzie tym najczęściej wybieranym. Może ono nie spełniać oczekiwań potencjalnego klienta. W porównywarkach kont bankowych można zobaczyć zestawienia według różnych kategorii: opłaty za korzystanie z bankomatów, opłaty za prowadzenie konta, opłaty za kartę debetową, koszty przelewów i inne. Rankingi kont aktualizowane są co miesiąc, dlatego warto sprawdzać te najbardziej aktualne, ponieważ oferty banków szybko się zmieniają. 

Wybór najlepszego konta bankowego

Najlepsze konto bankowe dla klienta powinno całkowicie darmowe. Jednak to jednak możliwe, ponieważ banki muszą na czymś zarabiać, aby utrzymywać swoją działalność. Prawo bankowe nakazuje jednak wszystkich polskich bankom, aby miały w ofercie coś na kształt darmowego konta osobistego. Są to jednak bardzo podstawowe opcje i klient z trochę większymi potrzebami nie będzie zadowolony z możliwości takiego konta. Z jakimi dodatkowymi opłatami najczęściej spotykają się klienci?

Miesięczna opłata za kartę - zazwyczaj, gdy zostanie wykonana wymagana liczba transakcji kartą za kartę nie trzeba płacić. Trzeba jednak pamiętać, że płatności kartą za granicą będą obarczone dodatkowymi opłatami. 

Koszty przelewów - zazwyczaj, jeśli klient wykonuje odpowiednią liczbę przelewów miesięcznie (lub na odpowiednią kwotę) jest to usługa darmowa. Dodatkowo płatne są przelewy ekspresowe i za granicę.

Opłaty za korzystanie z bankomatów - zazwyczaj za wypłatę pieniędzy z bankomatu należącego do banku, z którego korzystamy, nie są obarczone opłatami. Trzeba jednak liczyć się z opłatami za korzystanie z "obcych" lub zagranicznych bankomatów.

Wybór najlepszego konta bankowego jest trudny. Trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów oraz zastanowić się jakich usług potrzebujemy. Dopiero po dobrym przeanalizowaniu ofert banków uda się wybrać najlepszą opcję. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.