Wiadomości z Mikołowa

Jak wybierać zdrowe słodycze?

  • Dodano: 2022-04-20 11:45

Słodycze to produkty uwielbiane nie tylko przez dzieci, ale również przez osoby dorosłe. Jedzenie słodyczy to sposób na szybką poprawę samopoczucia.

Ale spożywanie słodyczy to jedna z głównych przyczyn nadwagi i otyłości. Cukier i słodycze to największy wróg naszych zębów. Spożywanie słodyczy w nadmiernych ilościach prowadzi do rozwoju próchnicy. Węglowodany spożywane w dużych ilościach przyczyniają się też do rozwoju cukrzycy typu II. 

Słodycze (warto sprawdzić ofertę sklepu bee.pl) należy wprowadzać jak najpóźniej do diety dziecka. Przy wyborze słodkich przekąsek należy zwracać uwagę na ich skład. Szczególną uwagę trzeba zwracać na zawartość substancji słodzących, konserwantów, polepszaczy smaku, tłuszczów utwardzanych. Koniecznie trzeba uważać także na kaloryczność produktu. 

Cukier w słodkich produktach spożywczych może być ukryty pod różnymi formami. Wiele produktów zawiera syrop glukozowo-fruktozowy, który jest jeszcze gorszym złem niż cukier biały. 

Powinno się unikać produktów zawierających gluten oraz tłuszcze trans. Gluten w połączeniu z cukrem szybko podnosi poziom glukozy we krwi. Tłuszcze trans podnoszą stężenie cholesterolu we krwi i przyczyniają się do powstawania chorób sercowo-naczyniowych. 

Jednym ze słodyczy, po które warto sięgać jest gorzka czekolada. Dostarcza organizmowi dużych ilości magnezu i potasu. Te pierwiastki są niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego. Czekolada to także źródło antyoksydantów - substancji o właściwościach przeciwutleniających, które hamują działanie wolnych rodników. Antyoksydanty opóźniają procesy starzenia się organizmu. Najlepiej wybierać czekoladę o jak największej zawartości kakao. 

Jak jeść słodycze, żeby nie przytyć?

Jeżeli nie potrafimy zrezygnować ze słodyczy i nie mamy dużej nadwagi, spróbujmy ograniczyć spożywanie produktów zawierających cukier. Słodkie przekąski można jeść co drugi lub co trzeci dzień. 

Jeśli nie potrafimy oprzeć się pokusie zjedzenia słodyczy, spożywajmy je rano. O tej porze dnia metabolizm jest szybszy, kalorie szybko spalimy w ciągu dnia. Powinno się unikać jedzenia słodyczy wieczorem, kiedy metabolizm jest spowolniony, a organizm przygotowuje się do snu. Spożyte wieczorem kalorie zaczną się odkładać w postaci tłuszczu na biodrach, na brzuchu, na pośladkach.

Starajmy się wybierać słodycze, które nie zawierają dużo kalorii. Na rynku dostępne są słodkie przekąski w wersji light, choć w przypadku takich produktów też trzeba dokładnie czytać etykiety. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.