Wiadomości z Mikołowa

Budowa własnego domu - od czego zacząć?

  • Dodano: 2024-01-19 09:30, aktualizacja: 2024-02-16 09:40

Marzysz o własnym domu, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Przerażają Cię koszty, wymogi formalne, ogrom pracy do wykonania? Nic dziwnego, postawienie nowego budynku to nie bułka z masłem, szczególnie jeśli do tej pory nie miałeś żadnej styczności z tym tematem. Jednak nie jest to cel, który byłby niemożliwy do realizacji. Trzeba tylko zabrać się do niego krok po kroku. Od czego zacząć?

Pierwszy krok

W pierwszej kolejności sprawdź działkę. Musi ona nie tylko mieć odpowiednią wielkość, ale też uregulowany stan prawny - informacje na ten temat znajdziesz w księdze wieczystej. Obejrzyj dokładnie otoczenie, dowiedz się jakie są plany zagospodarowania na najbliższe lata, sprawdź stan gruntu oraz uzbrojenie, czyli dostępność sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i energetycznej.

Niezbędne formalności

Zanim przystąpisz do prac budowlanych, musisz dopełnić szereg formalności w urzędach. Obecnie domy, których powierzchnia nie przekracza 70 m kw nie wymagają pozwolenia, jednak takie budynki trzeba zgłosić. Jeśli planujesz większy dom, przed rozpoczęciem prac konieczne będzie zdobycie pozwolenia na budowę. Ważnym dokumentem jest też MPZP (Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzeni) - określa on rodzaj i formę architektoniczna obiektów, które mogą być wzniesione w danym miejscu np. ich wymiary, rodzaj i kąt nachylenia dachu itp.

Wstępne przygotowanie

Na początek ważnym elementem jest dokładne zaplanowanie samego domu oraz poszczególnych etapów jego budowy. Można kupić gotowy projekt lub skorzystać z pomocy architekta, który przełoży nasze marzenia na konkretne plany. Na tym etapie oszacuj też koszty całej inwestycji. Wiadomo, że wiele rzeczy jeszcze wyjdzie w trakcie i nie da się ostatecznie przewidzieć wszystkich cen i potrzebnych materiałów, dlatego zawsze zakładaj margines na zapas.

Niezbędny sprzęt

Zdecydowałeś się wykonać większość prac samodzielnie? Takie rozwiązanie na pewno pomoże ograniczyć koszty, tylko skąd wziąć niezbędny sprzęt? Nie będziesz przecież inwestować w zakup koparki czy ładowarki. Dobrym rozwiązaniem może być profesjonalna wypożyczalnia sprzętu budowlanego. Niezbędne przy budowie urządzenia można wypożyczyć na parę godzin lub dni, w zależności od potrzeb, płacąc za to ułamek ich wartości. W takich miejscach można znaleźć nie tylko ciężkie maszyny, ale też drobniejsze sprzęty przydatne na budowie, jak np. betoniarka, pompa czy osuszacz powietrza wynajem w ich przypadku też może być bardziej opłacalny niż zakup.

Dokładne sprawdzenie działki, skompletowanie dokumentów i załatwienie formalności, przygotowanie projektu i znalezienie sprzętu to pierwsze kroki do budowy domu. Choć w późniejszych etapach czeka Cię jeszcze ogrom pracy, załatwienie powyższych kwestii pozwoli Ci ruszyć z miejsca i znacząco przybliżyć się do realizacji marzenia.


-----

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.