Wiadomości z Mikołowa

AKS Mikołów ma powody do zadowolenia

  • Dodano: 2020-07-08 10:00, aktualizacja: 2020-07-17 10:23

Klub, który za trzy lata świętować ma stulecie istnienia, awansował do IV ligi, marzy o III i...jest jedną z pierwszych podpowiedzi w wyszukiwarce Google. 

Dla niektórych to żaden powód do dumy, ale dla innych wręcz przeciwnie. Po wpisaniu w wyszukiwarce „AKS” wyświetlają się najpopularniejsze podpowiedzi i sugestie Google. Wśród nich jest na czołowym miejscu właśnie AKS Mikołów.

Ambitne plany. Uda się je zrealizować?

Pewnie wiele postronnych osób może być zdziwionych, że AKS Mikołów jest popularny, bo jako klub piłki nożnej sukcesów na szczeblu centralnym nie odnosił. Założony został co prawda w 1923 roku, ale najpierw nosił nazwę Klub Sportowy Naprzód Mikołów, potem Stadion Mikołów. Dopiero po II wojnie otrzymał nazwę AKS, czyli Amatorski Klub Sportowy. W czasach PRL-u znów nazwa była zmieniana, a do powojennej nazwy AKS powrócono w 1990 roku. Za wysoką pozycję w wyszukiwarce Google może odpowiadać fakt, że w Polsce nie ma wielu klubów sportowych czy piłkarskich z członem nazwy AKS. Poza tym klub z Mikołowa w przeszłości składał się z wielu sekcji. Obecnie wciąż działają cztery:

  • Piłka nożna

  • Tenis stołowy

  • Szachy

  • Szermierka

W Mikołowie nie brakuje jednak ambitnych ludzi. W klubie piłkarskim marzą o III lidze i być może uda się to zrealizować przed jubileuszem 100-lecia AKS. Plany nieco pokrzyżowała pandemia, bo już w tym sezonie mikołowianie jako beniaminek IV ligi zajmowali po jesieni dobre, szóste miejsce, a nowe władze klubu miały ambitne plany, jak polepszyć sytuację organizacyjno-finansową.

W cieniu Ruchu i sukcesów

AKS Chorzów, nazywający się obecnie AKS Wyzwolenie Chorzów, to jeden z najstarszych wciąż działających klubów na Górnym Śląsku. Powstał w 1910 roku i przeżył wiele, podobnie, jak mieszkańcy regionu. To także klub wielosekcyjny, ale w odróżnieniu od AKS Mikołów miał swoje piękne momenty w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Co prawda AKS Chorzów 12 razy był mistrzem Polski w piłce ręcznej, ale dla fanów tego klubu największym sukcesem mogło być mistrzostwo Polski w piłce nożnej w 1937 roku. Gdyby wtedy istniały współczesne zakłady bukmacherskie, to z pewnością AKS nie byłby faworytem do medali. Był bowiem absolutnym debiutantem w 11 sezonie pierwszej ligi polskiej. Sezon pokazał jednak co innego, a o tytuł do końca walczyły drużyny Cracovii, Ruchu Hajduki Wielkie (współczesny Ruch Chorzów) i właśnie AKS. Chorzowianie ostatecznie zajęli drugie miejsce, ustępując o dwa punkty Cracovii. Wtedy za zwycięstwa przyznawano 2 punkty, a za remis 1. Zespół przed wojną był silny, a po wojnie niewiele się zmieniło, o czym świadczą brązowe medale w 1946, 1947 i 1951. Potem jednak nadeszły okresy kolejnych spadków i największym sukcesem od lat 50. była III liga. Obecnie drużyna gra w A klasie.

UEFA nagrodziła inny AKS

AKS nie musi oznaczać jedynie Amatorskiego Klubu Sportowego. Przykładem na potwierdzenie tej tezy jest klub AKS „Zły” Warszawa. Alternatywny Klub Sportowy „Zły”, którego nazwa inspirowana jest powieścią Leopolda Tyrmanda, to pierwszy demokratyczny klub w stolicy i w Polsce. AKS „Zły”, jak piszą sami założyciele, jest innowacyjnym projektem kulturowo-sportowym, bo klub tworzy społeczność kibicowska. Oni zarządzają klubem przez powołane stowarzyszenie. Nikt nie zarabia, to organizacja non-profit, która oprócz prowadzenia drużyny żeńskiej i męskiej, oferuje także darmowe zajęcia piłkarskie dla dzieci rodzin z okolicy i z rodzin uchodźczych. AKS „Zły” działa w dzielnicy Praga Północ. O klubie zrobiło się głośno w 2019 roku, gdy Komitet Wykonawczy UEFA uznał go za najlepszy amatorski klub w Europie! Jak widać, nazwa AKS bardzo dobrze się kojarzy w polskim sporcie.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Starsi

    W Mikołowie są duże pieniądze,stąd są te sukcesy AKS-u.Kiedy KS Kamionka Pana Adama Putkowskiego zagra wreszcie na tym poziomie rozgrywek,co leży na sercu mieszkańców Kamionki.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.