Wiadomości z Mikołowa

Wybory samorządowe tematem sesji Rady Miejskiej

  • Dodano: 2018-04-16 20:30

Piątkowa sesja RM trwała jedynie 25 minut. Radni zajęli się sprawą okręgów wyborczych, obwodów głosowania, a także apelem o zmianę przynależności miasta do komisarza wyborczego w Bielsku-Białej.

Zwołana 13 kwietnia sesja Rady Miejskiej miała nadzwyczajny charakter. Przymus jej ponadplanowej organizacji zapowiadał już na marcowej sesji RM przewodniczący Rady, Michał Rupik. Do 20 kwietnia radni musieli podjąć uchwały dotyczące listopadowych wyborów samorządowych. Jedna z nich dzieliła miasto na trzy okręgi wyborcze, druga określała stałe obwody głosowania, a trzecia dotyczyła wystąpienia do Państwowej Komisji wyborczej o zmianę właściwości terytorialnej komisarza wyborczego dla terenu miasta Mikołowa. Wszystkie radni przyjęli większością głosów.

Ponadto radni postanowili wystąpić do Państwowej Komisji Wyborczej o zmianę właściwości terytorialnej Komisarza Wyborczego dla terenu Mikołowa. Podjęta przez radnych uchwała o zmianę komisarza wyborczego dla Mikołowa ma charakter intencyjny, w formie apelu do PKW, by zmienić przynależność miasta do komisarza wyborczego w Bielsku – Białej (taka była decyzja komisji wyborczej). Wnioskujący chcieli, aby Mikołów ponownie był obsługiwany przez katowickiego komisarza wyborczego, gdyż – jak tłumaczył przewodniczący RM, Michał Rupik – stanowi to naturalny i logiczny związek. Mikołów położony jest w odległości 15 km od Katowic i aż 55 km od Bielska-Białej, co może stanowić znaczące utrudnienie dla kandydatów na radnych, dokonujących formalności związanych z rejestracją. Uchwały o podobnym charakterze zostały przegłosowane przez pozostałe gminy powiatu mikołowskiego.

Na wniosek burmistrza Mikołowa wycofany spod głosowania został projekt uchwały dotyczący miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gniotka. Burmistrz poprosił o dodatkowy czas na przedyskutowanie palących kwestii zgłaszanych przez mieszkańców. Uchwała ma zostać poddana pod głosowanie podczas jeden z następnych sesji Rady Miejskiej.

W trakcie sesji pojawiła się interpelacja radnego Józefa Kurtycza, który zaalarmował burmistrza Mikołowa i samych radnych w sprawie stanu technicznego schodów przy budynku Poczty Polskiej na ul. Jana Pawła II. Radny zaapelował również o zamontowanie poręczy, co ułatwiłoby seniorom wejście do siedziby PP.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również