Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Walka o Gostyń znów wygrana. Za nami Bitwa Wyrska [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2018-05-21 12:15

W sobotę po raz czternasty odbyła się tradycyjna inscenizacja historyczna Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń. Wydarzeniu towarzyszył piknik militarny, podczas którego nie zabrakło atrakcji dla małych i dużych.

Zgromadzonych powitała wójt Wyr, Barbara Prasoł, która podkreśliła znaczenie przekazywania wiedzy historycznej młodemu pokoleniu w niekonwencjonalny sposób. Rekonstrukcja historyczna, która odbywa się z inicjatywy wyrskiego samorządu i Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji PRO FORTALICIUM przedstawia wydarzenia kampanii wrześniowej i  przyciąga co roku tłumy pasjonatów II Wojny Światowej.

Rekonstrukcja jest upamiętnieniem zapomnianych przez historię, a wygranych przez Polaków walk z najeźdźcą hitlerowskim toczących się w dniach 1-3 września 1939 r. w obrębie miejscowości Wyry i Gostyń na Śląsku. Widowisko ma miało na celu zaprezentowanie szerokiej publiczności lekcji „żywej historii”, która mamy nadzieję, że zwłaszcza w młodym pokoleniu obudzi ducha patriotyzmu i zainteresowanie historią – mówiła wójt Wyr, Barbara Prasoł.

Jak co roku, Inscenizacji towarzyszył „Piknik Forteczny”, w trakcie którego widzowie mieli okazję obejrzeć sprzęt wojskowy, zrobić selfie z czołgiem i pojazdami wojskowymi, założyć prawdziwy mundur czy zapoznać się z działaniem broni. Dla wszystkich chętnych działa również strefa gastronomiczna, a grupa rekonstrukcyjna przeprowadzająca inscenizację chętnie prezentowała umundurowanie, sprzęt, a także zaprosiła do zwiedzenia odrestaurowanego polskiego schronu bojowego „Sowiniec” z 1939 roku.

Podczas pikniku mogliśmy zobaczyć także pokaz Szkoły Sztuk i Sportów Walki „Wojownik”, występ zespołu Krystynki z Łazisk Średnich wraz z zespołem OPTIMA w programie artystycznym  „Na żołnierska nutę” oraz koncert zespołu „Oberschlesien”. Na zakończenie pikniku fortecznego zagrał zespół Top Musix.

Bitwa Wyrska była jedną z największym i najważniejszych pod względem znaczenia wojennego starć pomiędzy siłami polskimi i hitlerowcami w trakcie kampanii wrześniowej na Górnym Śląsku. Wzięło w niej udział kilkanaście tysięcy żołnierzy po obu stronach.

Zobaczcie nasze zdjęcia!

Najnowsze informacje z Mikołowa w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • tojo

    az kiedy przegraja i tyla bydzie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.