Wiadomości z Mikołowa

Starganiec doczeka się rewitalizacji? Minął rok od podpisaniu listu intencyjnego

  • Dodano: 2019-10-02 06:30, aktualizacja: 2019-10-02 06:31

Przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi Marcin Krupa, Stanisław Piechula i Lasy Państwowe podpisali list intencyjny w sprawie odnowienia terenów rekreacyjnych. Minął rok. Czy doczekamy się nowego Stargańca?

Zapewne wielu z nas pamięta Starganiec z czasów dziecięcych czy młodości. Dla wielu mikołowian było to miejsce większych i mniejszych wypraw ze znajomymi, rodzinnych pikników w czasie wakacji. Ilu z nas uczyło się tu pływać, urządzało biwaki czy wędkowało? Z czasem miejsce zaczęło podupadać, a dziś nie zachęca do odwiedzin. 

Kiepski stan ośrodka był powodem, dla którego w ubiegłym roku, tuż przed wyborami samorządowymi przedstawiciele Urzędu Miasta Katowice i Urzędu Miasta Mikołów, a także Lasów Państwowych podpisali specjalny list intencyjny w sprawie rewitalizacji tych terenów. Zgodnie z założeniami Starganiec ma stać się nowoczesnym miejsca służącym rekreacji i odpoczynkowi. 

Pamiętam z dzieciństwa staw Starganiec jako świetne miejsce wypoczynku i rekreacji, ale teraz tereny wokół niego pozostawiają wiele do życzenia. Burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula, Prezydent Katowic Marcin Krupa i Nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice podpisali w Mikołowie list intencyjny. Zmodernizowany zostanie sam staw i tereny wokół niego. Powstaną pomosty, boiska do siatkówki, infrastruktura biwakowa i plaże. To dobry przykład zgodnej współpracy między miastami – deklarował po podpisaniu listu intencyjnego zastępca burmistrza Mikołowa, Mateusz Handel.

Podpisanie listu to zdaniem władz, efekt metropolitarnej współpracy. Tereny Stargańca są bliskie mieszkańcom Katowic i Mikołowa. 

Cieszę się, że będziemy mogli je zrewitalizować, by odzyskały swój dawny blask. Dziękuję Burmistrzowi Mikołowa oraz nadleśnictwu za wspólne działanie na rzecz mieszkańców. Dziś następuje czas powrotu do dawnej świetności tego miejsca. Chcemy, żeby ten obszar znów bardzo mocno żył. To miejsce ma być przede wszystkim zielone i służyć rekreacji. Na pewno przyda się odbudowa pomostu, a także wprowadzenie infrastruktury towarzyszącej, takiej jak kajaki albo rowerki wodne. Jeśli uda się dobrze wyczyścić staw i jego dno, to będziemy myśleć również nad przywróceniem jego funkcji kąpielowej – mówił wówczas Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Warto dodać, że Starganiec jako zbiornik wodny wraz z miejscem do biwakowania znajduje się w granicach administracyjnych Mikołowa i Katowic. Stąd porozumienie między miastami.

W 2004 toku Rada Miasta Mikołów uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, który został przeznaczony na cele usług turystyki i sportu. 

Ośrodek Starganiec to teren o łącznej powierzchni ok. 16 ha, skupiony wokół popiaskowego stawu wielkości ok. 3 ha i jest położony w centralnej części zespołu leśnego na pograniczu Katowic i Mikołowa, w odległości ok. 100 metrów od ulicy Owsianej. Lasy te, o charakterze upraw gospodarczych, należą do Nadleśnictwa Katowice. Przez ośrodek przebiega również szlak rowerowy, łączący go z Ligotą w Katowicach oraz z Retą Śmiłowicką w Mikołowie. Ten szlak jest także wykorzystywany jako trasa przejażdżek konnych.

Jak zdradził Stanisław Jeziorański, nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice, przy rewitalizacji Stargańca Lasy Państwowe chcą ingerować w środowisko w jak najmniejszym stopniu. W ten sposób mają zostać zachowane naturalne walory tego zielonego terenu.

List intencyjny miał być pierwszy etapem, a szczegóły współpracy określi porozumienie. Zgodnie z założeniami przyjęta koncepcja ma na celu wykorzystanie potencjału tego miejsca tak, by stworzyć ciekawą przestrzeń rekreacyjną.

Minął rok, postanowiliśmy więc zapytać, na jakim etapie znajduje się realizacja pomysłu zagospodarowania terenów Stargańca. Jak deklaruje burmistrz Mikołowa, plan jest taki, że w tym roku prezydent Katowic zleci wykonanie koncepcji i projektu planów zagospodarowania tego terenu, a w kolejnych latach będzie on wdrażany.

- Zgodnie z założeniami realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia tj. zagospodarowania miejsca biwakowania Starganiec zaplanowana jest na lata 2021-2022. Prowadzone są działania wspólnie z przedstawicielami Nadleśnictwa Katowice oraz Urzędu Miasta Mikołów, polegające na doprecyzowaniu rozwiązań formalno-prawnych oraz technicznych, które umożliwią podpisanie szczegółowego porozumienia o współpracy, a w konsekwencji realizację przedsięwzięcia.

Według wstępnych założeń przewiduje się budowę m.in. elementów małej architektury, utworzenie plaży, miejsc do odpoczynku, miejsc edukacji przyrodniczej. O ostatecznej formie ośrodka Starganiec zdecyduje opracowanie koncepcji i projektu zagospodarowania – informuje naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta UM Katowice, Katarzyna Staś.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Południowiec

    Tradycyjnie, obiecanki cacanki Panie Krupa (jak z "Tramwajem na Południe" Katowic). Czarno widzę kolejną kadencję, no chyba,że ciepła posadka już czeka, bo od mieszkańców głosów ubywa !!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również