Wiadomości z Mikołowa

Policjanci zadbają o bezpieczeństwo podróżujących

  • Dodano: 2021-12-24 08:45, aktualizacja: 2021-12-24 08:55

Święta Bożego Narodzenia to okres zwiększonego natężenia ruchu drogowego. Jak każdego roku, o bezpieczeństwo podróżujących dbają policjanci. Mundurowi sprawdzają stan trzeźwości kierujących, oraz czy poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Zadbajmy więc, aby nadchodzące święta były spokojne i bezpieczne.

Więcej pojazdów i pieszych na drogach 

Emocje związane z okresem przedświątecznym oraz samymi Świętami Bożego Narodzenia powodują, że wszyscy się spieszymy, jesteśmy roztargnieni i ciągle brakuje nam czasu. Na drogach pojawia się więcej niż zwykle pojazdów i pieszych. To wszystko, w połączeniu ze zmiennymi, niekorzystnymi o tej porze roku warunkami drogowymi i wcześnie zapadającym zmrokiem, może powodować sytuacje zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Jak co roku podczas świątecznego weekendu nad bezpieczeństwem użytkowników dróg czuwają policjanci ruchu drogowego. Mundurowi sprawdzają, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Kontrolują także ich stan trzeźwości, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach obecne są także radiowozy nieoznakowane wyposażone w videorejestratory.

Śląska Policja apeluje o rozwagę

- Jedźmy ostrożnie, przestrzegając przepisów, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Nie będzie pobłażania dla osób drastycznie naruszających przepisy ruchu drogowego i wsiadających za kierownicę pod wpływem alkoholu. Przypominamy też jak ważna jest jazda z tzw. „prędkością bezpieczną”, czyli zapewniającą możliwość pełnego panowania nad pojazdem. Jest to ważne zwłaszcza w okresie trudnych warunków atmosferycznych – śliskiej, mokrej lub oblodzonej jezdni, a także szybko zapadającego zmroku i często występującego zamglenia. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych - czytamy w komunikacie śląskiej policji.

Podkreślenia również wymaga fakt, że nie zawsze konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego ponoszą ich sprawcy. W wielu przypadkach przez ich lekkomyślność koszty ponoszą inni uczestnicy ruchu drogowego.

Google NewsSubskrybuj mojMikolow.pl z Google News

Komentarze (1)    dodaj »

  • jorguś

    Policjanci zadbają w sposób tradycyjny o bezpieczeństwo podróżujących-zabiorą im pieniądze na podróż i wypoczynek. Jak zwykle żaden policjant nie wystąpi z wnioskiem o ukaranie zarządcy drogi gdy ta będzie nie odśnieżona czy nie posypana, ale zawsze winę za wypadek zrzuci na kierowcę twierdząc że ten nie dostosował szybkości do warunków jazdy lub nie zmienił opon na zimowe...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również