Wiadomości z Mikołowa

Odwołane kursy autobusów w powiecie mikołowskim. Co na to ZTM? Mieszkańcy wściekli

  • Dodano: 2021-08-06 09:30

Problem z zapewnieniem ciągłości kursowania autobusów dotknął powiat mikołowski. Na trasy nie wyjechało dziś m.in. 45, 29, 655 czy 82. Mieszkańcy dają upust złości w Internecie!

To, co od tygodni jest smutną rzeczywistością mieszkańców Katowic i innych miast aglomeracji od kilku dni dotyka również mieszkańców Mikołowa i całego powiatu mikołowskiego. W piątek na trasy nie wyjechało kilka autobusów, co jest szczególnie dotkliwe, gdyż chodzi o poranne kursy takich linii jak 45, 29, 655 czy 82, komunikujących mieszkańców Orzesza, Łazisk Górnych i Mikołowa z Katowicami, Tychami czy Rudą Śląską.

W ten sposób wiele osób nie jest w stanie dojechać przede wszystkim do pracy. Dziś na trasę nie wyjechały m.in. autobusy 655 relacji Mikołów Dworzec 04:18 - Zgoń Pętla 05:12; Zgoń Pętla 05:21 - Mikołów Dworzec 06:17; Mikołów Dworzec 06:23 - Zgoń Pętla 07:27 czy autobusy linii 29 relacji Mikołów Dworzec 04:15 - Katowice Kopernika Dworzec 04:41; Katowice Kopernika Dworzec 04:51 - Zgoń Pętla 05:56; Mikołów Dworzec 05:47 - Zgoń Pętla 06:24; Zgoń Pętla 06:59 - Katowice Kopernika Dworzec 08:17; Katowice Kopernika Dworzec 08:17 - Zgoń Pętla 09:29.

Na trasę nie wyjechał również autobus linii 268 na odcinku Tychy Towarowa 04:28 - Mikołów Dworzec 05:26; Mikołów Dworzec 05:37 - Tychy Sikorskiego Wiadukt 06:21; Tychy Chłodnicza 05:31 - Mikołów Dworzec 05:53. Podobnie jest z linią 45 – autobus nie obsłużył dziś relacji Łaziska Średnie Dworzec PKP 05:24 - Katowice Kopernika Dworzec 06:20.

Linia 82 nie wyjechała rano i nie zrealizowała kursów Tychy Towarowa 04:21 - Halemba Kopalnia 05:34; Halemba Kopalnia 06:17 - Tychy Sikorskiego Wiadukt 07:26.

Nie jest to jednak nowość – problem z utrzymaniem kursów autobusów w powiecie istnieje od kilku dni. PKM Tychy, który jest głównym przewoźnikiem w regionie, już w niedzielę 1 sierpnia informował o kłopotach w zapewnieniu ciągłości linii.

Przypadków niezrealizowanych kursów jest coraz więcej, a o kolejnym wypadaniu autobusów z rozkładu powiadamia na specjalnym profilu na Facebooku ZTM – Alert

Masowo wypadają kursy autobusów w Mikołowie i powiecie mikołowskim! ZTM odpowiada

Mieszkańcy Mikołowa i powiatu mikołowskiego mają dość tej sytuacji i głośno wyrażają swoje niezadowolenie. Wiele osób nie było w stanie dojechać do pracy.

Czyli mogę spóźnić się do pracy, bo nim jeżdżę codziennie rano. Jak my pasażerowie mamy polegać na komunikacji miejskiej, skoro tak dużo kursów jest odwoływanych nagle i codziennie? Patrząc na liczbę odwoływanych autobusów lepiej przesiąść się na swój samochód lub rower. To, co robicie jest nierzetelne wobec mieszkańców aglomeracji – pisze jeden z mieszkańców Mikołowa.

Jak wyjechać z Zawiści Skrzyżowania do Katowic? Wykupiłem bilet miesięczny i co? Wzięli kasę i mają pasażerów gdzieś. Kto odda mi pieniądze za stracony czas i niezrealizowany kurs? – pyta oburzony orzeszanin.

To jest skandal! Wszystkie poranne kursy linii 29 odwołane. Jak dojechać do pracy? Kierunek Zgoń jest obsługiwany WYŁĄCZNIE przez linię 29! – czytamy na Facebooku.

Wykupiłem bilet miesięczny i zawarłem z ZTM umowę na przewóz. Ja wpłaciłem wam pieniądze i umowy dotrzymałem - kasa jest na waszym koncie, a ja nie mogę wydostać się z Orzesza Zawiści, bo linia 29 ma odwołane kursy do Katowic .To ZTM złamał umowę przewozu, zostawiając mnie na przystanku samego i niech sobie chłopak radzi. Oddajcie mi moją kasę i przeproście! PORAŻKA I TYLE! – pisze inny zdenerwowany pasażer.

Zarząd Transportu Metropolitalnego wydał wczoraj oświadczenie, w którym przeprasza za liczne braki realizacji kursów na wielu liniach obsługiwanych przez przewoźników.

Zwróciliśmy się do nich z wnioskiem o podjęcie pilnych działań naprawczych i przedstawienie aktualnej sytuacji kadrowej, która wpływa na zdolność do realizacji wszystkich połączeń. Jako organizator transportu publicznego w Metropolii deklarujemy gotowość do podejmowania dalszych kroków mających na celu zapewnienie ciągłości przewozów i komfortu korzystania z komunikacji miejskiej – zapewnia ZTM.

Jaki jest powód tak ogromnych problemów z zapewnieniem ciągłości funkcjonowania komunikacji miejskiej w ramach aglomeracji? Dość oczywisty – potężne braki kadrowe u przewoźników.

PKM Katowice i PKM Tychy nieustannie szukają nowych kierowców, jednak niskie pensje – a to podkreślane jest na każdym kroku – w połączeniu z ogromną odpowiedzialnością pracowników za pasażerów i tabor nie zachęcają potencjalnych kandydatów do składania dokumentów. Obecnie, aby zachować ciągłość kursów z urlopów ściągani są kierowcy z całej aglomeracji.

W sieci pojawiło się wiele relacji obecnych i byłych kierowców zatrudnionych w PKM-ach, którzy narzekają na niskie stawki za godzinę, kary, którymi są obciążani ze strony pracodawców. Wielu kierowców pracuje w kilku firmach przewozowych naraz, aby móc uzyskać satysfakcjonujący dochód.

Czy ktoś pytał z ZTM-u, czy mamy kim jeździć? Nie! We wrześniu wrócą linie i kursy zawieszone na czas wakacji i kto to ogarnie? Znowu się zacznie wydzwanianie do kierowców, żeby przyjść z wolnego, bo nie ma kto jeździć, a godnej zapłaty za rzetelną pracę [przyp. red.] cały miesiąc nie ma” – pisze jeden z kierowców, chcąc pozostać anonimowym.

Kierowca ZTM z kilkunastoletnim doświadczeniem zarabia 2800-3200 złotych. Nie dziwię się, że w końcu się obudzili i odchodzą – pisze komentująca oświadczenie ZTM na Facebooku.

Komentarze (3)    dodaj »

  • Elmer

    Nikt nikomu nie broni zrobić uprawnień na kategorię D. PKM w Tychach sponsoruje zrobienie uprawnień. Ciekawe czemu jakoś nie ma chętnych. Jest nawet bus personalny z Mikołowa i okolic, do tego jest jeszcze bilet wolnej jazdy dla kierowcy i jego najbliższej rodziny. I Ty zostań bohaterem w swoim domu. Bez wolnych weekendów, za 2900-3500zl. W pakiecie wstawanie w środku nocy, przyjazd do domu w środku nocy i ciągle pretensje z każdej strony.

  • Rybka

    Tu siè zgadzam ,te grosze w stosunku do partyjnych posłów po poprawie to minimum minimum ,a może by tak prezes kaczystanu coś wymyślił?.

  • grubiorz

    polokom niy chce sie robic łoni gorole werbowani po 45r. przez dygnitarzy polskich asygnowani w moskwie gonili tych ludków co "przez zerdka srali" do roboty na slonsk do przemysłu ciynzkiego by odbudowac stolica terozki pokolenie "robta co chceta" chce sie wysługiwac np.ukrami tak jak głupia germania przybyszami "muzłumanami"..."z pustego nawet salomon nie naleje".....ps.gdzie sie podziali "[...]ie" tzw.romowie???uciekli na zachód??? tam lepszy social???

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również