Wiadomości z Mikołowa

Mimo kwarantanny po raz kolejny wyszedł z domu!

  • Dodano: 2020-03-31 10:00

Poprzednim razem "tylko do auta", teraz na spotkanie przy wódce.

28-letni mieszkaniec Łazisk Górnych niespecjalnie zdaje się przejmować panującą w kraju epidemią oraz zasadami kwarantanny, do jakich powinien się stosować.

Mężczyzna po raz kolejny został przyłapany przez policjantów kiedy opuścił swoje mieszkanie, wykazując w ten sposób lekceważący stosunek do obowiązujących przepisów.

O 28-latku z Łazisk Górnych, który nie bacząc na obowiązujące restrykcje w zakresie zasad odbywania domowej kwarantanny, informowaliśmy Państwa w artykule "Mieszkańcy powiatu mikołowskiego odpowiedzą za naruszenie zasad kwarantanny".

Surowymi karami, jakie ustawodawca przewiduje dla niestosujących się do wprowadzonych obostrzeń, niektórzy zdają się w ogóle nie przejmować, a swoim zachowaniem sprawiają wrażenie jak gdyby problem szerzącego się zagrożenia z pandemią, całkowicie ich nie dotyczył.

W sobotę (28 marca) po południu, policjanci patrolujący teren Łazisk Górnych zauważyli mężczyznę, który według ich wiedzy, powinien przebywać w miejscu swojego zamieszkania, gdyż jest objęty 14-dniową kwarantanną. W trakcie legitymowania młody mężczyzna usiłował wprowadzić ich w błąd podając fałszywe dane osobowe.  Popełniając tym samym wykroczenie, został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych. To jednak nie koniec jego kłopotów. Jak się okazało, mieszkaniec Łazisk Górnych wracał właśnie ze sklepu. Trzymając w ręce butelkę wódki tłumaczył policjantom, że szedł do kolegi, żeby wspólnie z nim napić się alkoholu. Mundurowi przypomnieli mężczyźnie o obowiązkach związanych z zarządzoną wobec niego kwarantanną, kategorycznie zabronili mu opuszczać miejsce zamieszkania i poinformowali o czekających go konsekwencjach prawnych. Z przeprowadzonej interwencji sporządzili dokumentację, która w trybie pilnym jeszcze dziś trafi do Sądu Rejonowego w Mikołowie. O incydencie zawiadomiono także służby sanitarne.

Sytuacja zdaje się być absurdalną, jednak, jak widać, osób lekceważących panujące wokół zagrożenie koronawirusem nie brakuje.

Policja przypomina i apeluje!

Wszyscy objęci kwarantanną powinni pamiętać, jaka odpowiedzialność na nich ciąży! Nie przestrzegając jej zasad, mogą się przyczynić do czyjejś choroby, a nawet śmierci.

Zgodnie z nowymi przepisami - za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara grzywny do 30 000 złotych, którą nakłada Powiatowy Inspektor Sanitarny. Ponadto osoby, które nie zastosują się do zaleceń, muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z treści art. 116 Kodeksu wykroczeń. który mówi o nieprzestrzeganiu nakazów przez nosiciela choroby. W tym przypadku grzywna może sięgać 5 tys. zł. Jeśli natomiast miejsce izolacji opuści osoba, u której potwierdzono zakażenie, może jej grozić zarzut z art. 161 Kodeksu karnego, czyli narażenia innych osób na zakażenie. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro!

Solidaryzujmy się z całym społeczeństwem, przystępując do akcji #zostanwdomu.

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • 12345

    Jak kwarantanna to kwarantanna. W doma siedzieć! Maksymalna kara i do pierdla na pół roku co najmniej.

  • Ja

    PiS ma w supie konstytucję a wymaga się żeby ludzie przejmlwali się jakąś tam ustawą czy rozporzadzeniem. Trochę dziwne co?

  • Gien

    No to chyba raczej PO ma w supie konstytucję!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.