Wiadomości z Mikołowa

II Międzynarodowe Sympozjum Batesonowskie

  • Dodano: 2017-06-01 08:00, aktualizacja: 2017-06-01 08:16

Od czwartku aż do niedzieli w Śląskim Ogrodzie Botanicznym gościć będziemy naukowców z kilkunastu krajów świata, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w II Międzynarodowym Sympozjum Batesonowskim. Będzie to wydarzenie interdyscyplinarne, mające na celu integrację środowiska badaczy i praktyków w obrębie ekologii, humanistyki, instytucji kultury i sztuki oraz zebranie dotychczasowych dokonań.


W spotkaniu udział weźmie ponad 40 osób, w tym 25 uczestników przyjedzie z zagranicy, m.in. Kanady, Stanów Zjednoczonych, Australii, Singapuru, Norwegii, Włoch, Wielkiej Brytanii, które to osoby stanowią trzon International Bateson Institute oraz należą do narodowych grup Batesona.

Dlaczego w Śląskim Ogrodzie Botanicznym?
W wyniku niezwykłego sukcesu I Sympozjum Batesonowskiego, jakie odbyło się pod auspicjami Polskiej Izby Ekologii oraz Fundacji na rzecz Myślenia im. Barbary Skargi w siedzibie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej w maju 2016 roku, pojawiła się inicjatywa ze strony Nory Bateson, prezydent Międzynarodowego Instytutu w Sztokholmie, aby nowo powstałej grupie Polish Bateson Research Group we współdziałaniu ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie powierzyć zadania organizacji w 2018 roku Światowego Kongresu Batesonowskiego.

Sympozjum odbędzie się pod hasłem „Ekologia umysłu i przyroda: korzenie, idee i praktyki. Inspiracje i wyzwania dla humanistyki oraz w sferze zarządzania terenami poprzemysłowymi”. Obrady robocze rozpoczną się sesją, na której będzie prezentowany dorobek adaptacji obszarów poprzemysłowych oraz idee funkcjonowania w Polsce parków krajobrazowych i ogrodów botanicznych. Kolejne sesje dyskusyjne sympozjum poświęcone będą m.in. pracom zawartym w księdze sympozjalnej, kolejnym etapom wyłaniania się idei „ekologii umysłu” w trzech głównych książkach Gregory’ego Batesona oraz ich kontynuacji w najnowszej publikacji Nory Bateson.

Sympozjum powoła także komitet kongresowy i ustali ramę merytoryczną zaproszenia do jak najszerszej społeczności badaczy, działaczy i twórców funkcjonujących w rozmaitych sferach odnoszenia się do „ekologii umysłu”. Niniejsze spotkanie będzie nie tylko przygotowaniem do Światowego Kongresu Batesonowskiego, ale wpisze się także w nurt debat europejskich nad kondycją i ukierunkowaniem zmian w obrębie ekologii i humanistyki, a także będzie stanowiło promocję walorów przyrodniczych i kulturowych województwa śląskiego poprzez zaprezentowanie Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

II Międzynarodowe Sympozjum Batesonowskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również