Wiadomości z Mikołowa

Co z powstaniem Muzeum Miejskiego? UM uspokaja: zdążymy do obchodów 800-lecia Mikołowa

  • Dodano: 2019-08-05 06:45, aktualizacja: 2019-08-05 07:06

Utworzenie pełnowymiarowego muzeum miejskiego w miejsce Miejskiej Placówki Muzealnej było planowane na wiosnę 2018 roku. Postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie znajduje się inwestycja.

Miejska Placówka Muzealna wraz z Mikołowskim Towarzystwem Historycznym okazję, by rozwinąć skrzydła w nowym miejscu mieli otrzymać wiosną rok temu. Obecnie obie instytucje mieszczą się na pierwszym piętrze Białego Domku, gdzie do dyspozycji pozostaje stosunkowo niewiele pomieszczeń do organizacji stałych ekspozycji i wystaw czasowych. 

Nie ma nic odkrywczego w twierdzeniu, że Mikołów jako miasto o bogatej, wielowiekowej historii zasługuje na wygospodarowanie stosownego miejsca przeznaczonego dla pełnoprawnego funkcjonowania instytucji działających na rzecz wspierania badań nad przeszłością i upowszechniania wiedzy na temat miasta i całej ziemi mikołowskiej. Pamiętajmy, że wielkimi krokami zbliża się 800-lecie Mikołowa – w 1222 roku pojawiła się pierwsza historyczna wzmianka o Mikołowie (w dokumencie wydanym przez księcia opolskiego Kazimierza I dla biskupa wrocławskiego Wawrzyńca, gdzie jako świadek wymieniony jest hrabia Andrzej, kasztelan z Mikołowa). Szereg uroczystości i wydarzeń związanych z obchodami okrągłej rocznicy to najlepszy moment na otwarcie pełnowymiarowego Muzeum Miejskiego.

O stworzeniu właściwego miejsca dla Miejskiej Placówki Muzealnej i Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego mówi się od lat. Zgodnie z zapewnieniami mikołowskiego magistratu, wiosną 2018 roku na rzecz MPM i MTH miał zostać oddany do użytku budynek po dawnym żłobku miejskim przy ulicy Konstytucji 3 Maja 18. W lutym tego roku do placówki przeniósł się Instytut Mikołowski.

Obiekt ma przejść gruntowną modernizację połączoną z ociepleniem, współfinansowanym ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020; cel Poprawa jakości powietrza atmosferycznego w Mieście Mikołów etap II – ograniczenie niskiej emisji w Centrum wraz ze Starym Miastem w Gminie Mikołów. 

Zgodnie z zapewnieniami władz miasta, w nowym miejscu obie instytucje będą miały szersze pole do realizacji celów statutowych, organizację spotkań i warsztatów poświęconych historii Mikołowa i Śląska, możliwość pełniejszego zrzeszania i reprezentowania osób zaangażowanych w rozwój lokalnej historiografii. 

Nowy budynek to nowe warunki pracy. Mam nadzieję, że dzięki różnorodnym spotkaniom historycznym i kulturalnym mikołowskie muzeum zostanie zaakceptowane w nowej siedzibie i stanie ważnym punkcie na kulturalnej mapie Mikołowa i Śląska. To nie kwestia lokalizacji, a promocji. Jeśli muzeum będzie oferowało wiele atrakcji, przyciągniemy zwiedzających także spoza Mikołowa – zapewnia szef MPM, Wojciech Szwiec.

Burmistrz, Stanisław Piechula poinformował nas, że w nowym miejscu powstanie m.in. galeria obrazów znajdujących się do tej pory w magazynie. MPM będzie miał okazję na lepsze sprawowanie opieki nad materialną i kulturalną spuścizną miasta, a większy metraż pozwoli na wydobycie z piwnic zbiorów, okazów i pamiątek, które do tej pory nie znalazły dla siebie miejsca przez ograniczoną przestrzeń w Białym Domku. 

Okazuje się jednak, że zakładana na początku data oddania budynku do użytku nie dość, że od dawna jest nieaktualna to pełnowymiarowe Muzeum Miejskie nie powstanie aż do... 2022 roku!

Data nie jest ustalona, trwają poszukiwania finansowania. 2022 to optymistyczny scenariusz. W tej chwili poszukujemy pieniędzy, czynimy dalsze plany rozwoju, trwają bieżące naprawy w budynku. Niczego nie można jednak konkretnie zapewnić – przekazał nam Wojciech Szwiec. 

W podobnym tonie wypowiada się burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula.

2022 to realna data oddania budynku do użytku, jeśli wszystko dobrze pójdzie finansowo i plany się nie zmienią. Niestety nie możemy potwierdzić tego na sto procent, m.in. ze względu na zmiany w prawie podatkowym. 

Z naszych orientacyjnych wyliczeń wynika, że wprowadzana zmiana podatkowa zmniejszy obecne wpływy do budżetu miasta o około 5-7 mln zł, a skoro mamy w danym roku nadwyżkę finansową na realizację wszystkich inwestycji kilkanaście milionów (remonty dróg, szkół, przedszkoli, centrum przesiadkowego, itd.), to możemy mieć nawet o połowę mniej na te cele, w co również wlicza się modernizacja budynku na rzecz Muzeum Miejskiego.

Zmiana ta wchodzi w trakcie roku budżetowego, w którym mamy wiele rzeczy nie tylko zaplanowanych, ale już rozpoczętych w oparciu o wcześniej oczekiwane wpływy. Więc ta kiepska dla budżetu gminy zmiana z pewnością uderzy w miasto finansowo i może nas zmusić do rozłożenia planowanych inwestycji na dłuższy okres czasu realizacji niż dotychczas myśleliśmy – ocenia burmistrz Mikołowa. 

Władze Mikołowa do końca roku liczą na utworzenie dokumentacji projektowej modernizacji i remontu żłobka, w przyszłym ma odbyć się remont, a później nastąpi przeprowadzka Miejskiej Placówki Muzealnej i Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego wraz ze wszystkimi archiwami. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również