Wiadomości z Mikołowa

Chcesz wymienić piec? Urząd Ci dopłaci

 • Dodano: 2018-03-07 10:30

Czystsze powietrze to z pewnością marzenie wielu mieszkańców Śląska. Ale nie tylko. To problem znacznie szerszy. Smog daje się we znaki, również tam, gdzie teoretycznie chcielibyśmy odetchnąć pełną piersią – w malowniczych górskich miejscowościach czy urokliwych wsiach bez blokowisk.

W walce o czyste powietrze nie wystarczą papierowe zakazy palenia w piecach słabej jakości opałem, nie wspominając już nawet o plastiku czy innych odpadach. Tu liczą się przede wszystkim: świadomość i właściwa postawa społeczna oraz konkretne działania władz. Nad pierwszym cały czas trzeba pracować – to wieloletni proces. Jeśli chodzi o dopłaty, Burmistrz zachęca mieszkańców do korzystania z dopłat na wymianę swojego źródła ogrzewana na bardziej ekologiczne. W określonych przypadkach z mikołowskiego urzędu uzyskać będzie można nawet do 3 tys. złotych. W ubiegłym roku Urząd przeprowadził nabór do projektu, w którym będzie można skorzystać z dodatkowego źródła dofinansowania – Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Zgłosiło się ponad 100 osób. Wniosek czeka już na rozpatrzenie w Katowicach. Miejmy nadzieję, że uda się pozyskać dopłaty kolejnych 2 tys. zł dla każdego uczestnika projektu.

Zachęcam mieszkańców do kontaktu z Urzędem i do zgłaszania się po dopłaty na wymianę pieców. Bardzo ważne jest, by nasza świadomość ekologiczna rosła, byśmy sami dbali o powietrze jakim oddychamy – mówi Zastępca Burmistrza Mikołowa Mateusz Handel.

Zainteresowanie programem jest naprawdę duże: w 2016r. dopłaciliśmy do 16 wymian źródeł ciepła. A już rok później aż do 104. Niebawem przystępujemy do wypłaty kolejnych środków w łącznej wysokości 70 tys. zł.

Obecnie udzielane dofinansowanie jest najwyższe w historii miasta. W związku z dużym zainteresowaniem dopłatami z Wojewódzkiego Funduszu w przyszłym roku najprawdopodobniej ponownie będzie prowadzony nabór do projektu dopłat. Efektem planowanych przez gminę działań ma być ograniczenie niskiej emisji z indywidualnych palenisk. Uchwała Rady Miasta reguluje sposób wypłacania dotacji na demontaż starych oraz zakup i montaż nowych kotłów grzewczych (elektrycznych, gazowych, olejowych lub na paliwo stałe – V klasy),  Szczegółowe informacje o dopłatach z Urzędu Miasta można otrzymać pod numerem telefonu: 32 32 48 556.

Komentarze (6)    dodaj »

 • Aleksandra

  Skąd ludzie mają brać na to wszystko pieniądze?! Takie dofinansowania to jakiś kiepski żart. Skoro tak bardzo zależy Władzom na środowisku to niech to dofinansowanie będzie adekwatne do ponoszonych wkładów! Skąd przeciętny Kowalski ma zebrać na to wszystko pieniądze (wymiana pieca, modyfikacja instalacji + opał)?! Macie pieniądze na realizowanie pomysłów z Budżetu Obywatelskiego to może przeznaczyć je właśnie na taki cel jak wymiana piecy? W końcu to służy także wszystkim obywatelom!

 • Madi

  Wszystko ok , tylko i tak niema pieniędzy, nikt w urzędzie o to nie zadbał

 • obywatel

  Doplaty skromne przy wymianie pieca ok ale paliwo do tego ekologicznego pieca to zabójstwo ,olej,gaz,prad,to droższe od innych materiałów uzbieranych na śmietniskach to nie ekonomicznie ekologicznie znaczy tanieej z nie drożej,moja emerytura 1353zl,ekologiczny opal w tym roku to7680zl wole za ta sume zamontować prymitywny piec w którym pale wszysko nawet wkalkuluje mandat za trucie środowiska pomyślcie trochę logicznie i ekonomicznie pozdrowienia mieszkaniec Mikolowa od urodzenia.

 • frank

  Ale ściema piechuli

 • Prezes

  Te 2 tysiące to se mogą w[...]a wsadzić

 • mieszkanniec

  chce wymienić ekologiczny piec na piec palacy wszystko ile dostane dopłaty kiedy wymieniałem na ekologiczny opal czyli olej miał być bez akcyzy i nic z tego akcyza = sie jeden zbiornik 750 l z urzędu dostałem 1200 zl ale musialem zlecic wykonanie rojektu za 750 zl dostałem dotacji 450zl kpina

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również