Wiadomości z Mikołowa

Rozpoczynasz nową pracę? Nie zapomnij o formalnościach

  • Dodano: 2019-11-22 11:15

Rozpoczęciu każdej pracy towarzyszy obowiązek wypełnienia kilku formalności. O ile osoby z doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kilku firmach nie mają z tym problemu, o tyle zaczynając karierę zawodową absolwent szkoły lub studiów może zagubić się w ilości spraw do załatwienia. O jakich formalnościach nie można zapomnieć rozpoczynając nową pracę?

Początek zawsze wygląda tak samo

Strach przed podjęciem nowej pracy w wielu przypadkach wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności. Pierwsza z nich jest odpowiadanie na oferty pracy zamieszczane np. w lokalnych mediach lub serwisach typu Pracuj.pl. Odpowiedź na ogłoszenie to nic innego, jak złożenie dokumentów aplikacyjnych. O tym, co, jak, gdzie i w jakim terminie należy dostarczyć, dowiesz się z oferty pracy.

Czas na podpisanie umowy

Proces rekrutacyjny zakończył się dla Ciebie pomyślnie i nowa praca staje się Twoją codziennością. Pamiętaj, by przed jej rozpoczęciem podpisać z pracodawcą odpowiedni kontrakt. Może to być umowa o pracę na czas nieokreślony lub określony, umowa-zlecenie lub umowa o dzieło z jasno określonymi obowiązkami pracownika i pracodawcy.

Poznaj Regulamin i zakres obowiązków

Co do zasady, każdy nowo zatrudniony pracownik ma obowiązek zapoznania się z obowiązującym w miejscu pracy Regulaminem i zakresem przydzielonych mu obowiązków. Wiele osób traktuje tę formalność jako zbędną i nie przykłada wagi do przeczytania treści przekazanych im dokumentów. To duży błąd, którego konsekwencją może być nawet utrata stanowiska.

Badania pracownicze

Wiele firm wymaga od swoich pracowników realizowania badań okresowych. Jeśli podobnie jest w miejscu, z którym wiążesz swoją karierę zawodową, zadbaj o jak najszybsze dostarczenie do Działu Kadr odpowiednich dokumentów wystawionych prze lekarza. Dowiedz się wcześniej, czy jest możliwość pokrycia kosztów ich realizacji przez pracodawcę.