Wiadomości z Mikołowa

Zarząd ŚZGiP o górnictwie i Krajowym Planie Odbudowy

 • Dodano: 2021-03-29 08:15, aktualizacja: 2021-03-29 08:05

26 marca na swym kolejnym zdalnym posiedzeniu zebrał się Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Powiat Mikołowskim w tym gremium reprezentuje Starosta Mikołowski Mirosław Duży.

Wśród tematów podjętych w trakcie obrad znalazła się informacja dotycząca m.in. inicjatywy zwołania „Śląskiego Okrągłego Stołu dotyczącego sprawiedliwej transformacji”, czy też senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska.

Zarząd zajął również stanowisko w kwestii projektu Krajowego Planu Odbudowy

Jak zaznaczono dokument ten obok wielu cennych elementów i bezdyskusyjnych priorytetów, chociażby zakładających zwiększenie produktywności gospodarki, przyspieszenie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej czy rozwiązań cyfrowych,  ma braki chociażby w kwestii „adekwatnych do skali potrzeb działań wspierających branże, które najbardziej ucierpiały w skutek pandemii, w tym: dla gastronomii, turystyki, rzemiosła i drobnego handlu detalicznego. Plan nie zakłada także wystarczającego wsparcia dla osób, które borykają się z problemami zdrowotnymi po przejściu choroby COVID 19 – dla których naturalnym wydawałoby się tworzenie programów rehabilitacyjnych i finansowanie ich właśnie ze środków Planu”.

W trakcie spotkania Zarząd Związku uzgodnił też sposób działania Zespołu roboczego ds. wdrożenia przepisów tzw. uchwały antysmogowej.

W ramach jego prac zostaną wypracowane wspólne zasady wykonywania obowiązków po stronie samorządów lokalnych, które wynikają z wdrożenia tzw. uchwały antysmogowej.

Zarząd zapoznał się również z odpowiedzią Ministerstwa Zdrowia wobec sprzeciwu jaki ŚZGiP zajął w trakcie lutowego posiedzenia, wobec planów centralizacji szpitali. W dokumencie tym znalazło się m.in. stwierdzenie iż (ąŚ)„ na razie trwają prace powołanego przez ministerstwo zespołu, a efektem tych działań ma być projekt ustawy restrukturyzacyjnej szpitalnictwo. Nie mniej proponowane zmiany, zdaniem ministerstwa, mają poprawić zarządzanie szpitalami”.

Swoje negatywne stanowisko wobec zamierzeń Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie wyraził nie tylko Śląski Związek Gmin i Powiatów, lecz także Związek Powiatów Polskich jak i Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich.

Komentarze (4)    dodaj »

 • anka

  ceny walut rosna....w przyszłym roku podatek jednolity w uni europejskiej od gazu...ciekawe jaki haracz narzuci unia?

 • Jorguś

  Podatek to jedno a drugie to fakt że za trzy lata rząd chce,, uwolnić" ceny gazu obecnie regulowane dla klientów indywidualnych. Podejżewam że do tego czasu planowane jest zmuszenie nas do przejścia nas na to paliwo, a wtedy się dopiero dowiemy...

 • Jorguś

  Ustawa antysmogowa opiera się o zwalczanie gospodarki niskoemisyjnej. Nasówa mi się pytanie dlaczego w Mikołowie zlikwidowano ciepłownię przy ul Rybnickiej która podlegała pod gospodarkę wysokowmisyjną (wysoki komin zrzucał pyły i syf o całe kilometry dalej) i która ogrzewała znaczną część miasta? Obecnie lokalne ciepłownie opalane droższym od węgla i importowanym gazem zasilają pojedyncze budynki emitując CO i CO2 z niskich kominów i trując nas w bezwietrzne dni przy niskim ciśnieniu atmosferycznym. Zamienił stryjek siekierkę na kijek...

 • boluś

  kwk.bolesław smiały byli cesarze niemieccy i zarzadzali tymi ziemiami gdy polski nie było na mapach swiata region był daleko posunietym rozwoju gospodarczym po 1922r.polacy dostali w swoje łapska np.zamek pszczynski,browary tyskie,huty,kopalnie,walcownie tak rzadzili ze na germana w 39r.szli na konikach z szabelkami ze slaska uciekli w popłochu na kraków i na wschód dostajac sie do niewoli radzieckiej po 45r.moskale z moskwy kierowali ziemiami polski z grn.slaskiem na czele dajac stal czy inne surowce np.elektrycznosc pojawiła sie w polsce w l.60ubiegłego wieku natomiast konczac po 90r. dostali wolnosc....i wszystko roztwonili..ile polska ma długu zagranicznego? co produkuje?nawet swoich obywateli nie umie zaszczepic bo wszystko sprzedano ba liczy na ameryke w razie wojny jak 39r na anglie i francje:) styropianowce czy z lewa czy z prawa "klekaja przed panami z brukseli...."daj polakowi zadzic a sam sie wykonczy" otto von bismarc"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również